Bitevní scény či výjevy patřily od nepaměti k oblíbeným tématům uměleckého zobrazení. Ve vojenských dějinách pak obrazy bitevních scén patří k základním pilířům budování vojenských tradic. Není proto příliš překvapivé, že v různých zemích byly publikovány soubory bitevních scén z vojenských dějin té či oné země. Dnes představovaná kniha je právě takovou publikací z produkce USA.
Prezentované album, které vyšlo roku 1947, obsahuje výběr obrazů a fotografií zachycující události z let 1755–1918. Tato éra amerických dějin je rozdělena na deset kapitol, které přinášejí nejen stručnou charakteristiku konfliktu, ale také popisují děje zachycené na obrazech. Proto může tato publikace posloužit i jako elementární přehled vojenských dějin USA či jeho předchůdců.
První kapitola je věnována takzvané francouzské a indiánské válce (u nás někdy nepřesně překládáno jako francouzsko-indiánské válce) a jejím dozvukům. Jedná se tedy o roky 1755–1765, během kterých se osadníci 13 severoamerických kolonií zapojili do sedmileté války, která na tomto kontinentě zuřila hlavně mezi Francií a Velkou Británií. Mezi dozvuky pak patří potlačení povstání indiánských kmenů, které v tomto boji podporovali Francii. Druhá kapitola se zabývá americkou revolucí let 1770–1785 a vznikem USA, třetí se pak věnuje výstavbě nového amerického námořnictva a jeho nasazením proti revoluční Francii či proti berberským pirátům v letech 1797–1805. Čtvrtá kapitola je zaměřena na takzvanou druhou válku za nezávislost či válku roku 1812, jež probíhala v letech 1812–1815. Pátá kapitola obsahuje indiánské války let 1832–1845, následující šestá kapitola představuje mexickou válku v letech 1845–1847.
Svým rozsahem je největší sedmá kapitola věnovaná americké občanské válce let 1861–1865, následují války proti indiánům z plání let 1862–1891 v osmé kapitole. Předposlední devátá kapitola se zaměřuje na španělsko-americkou válku let 1898–1900 a poslední desátá kapitola je věnována americké participaci na bojištích první světové války v letech 1917–1918. Každá kapitola se skládá z textové části a samotných obrazů. Text je doplněn rejstříkem všech obrazů a také seznamem negativů obrazů uložených v Kongresové knihovně.
Publikaci formátu lehce přesahujícího A4 lze označit za reprezentativní. Svazek má pevnou vazbu v modrých plátěných deskách zdobených zlaceným slepotiskem. Celá kniha je tištěna na nehlazeném papíře, který vzhledově evokuje ruční papír, což luxusní dojem podtrhuje. Jádrem publikace je 143 velkoformátových reprodukcí obrazů, grafik či fotografií tištěných v odstínech šedi, přičemž každé je věnována jedna tisková strana.
Prezentovaná kniha je krásnou ukázkou publikací, které připomínají vojenskou historii a vojenské tradice různých národů. Dodnes nejen potěší oko čtenářů, ale může jim také přiblížit některé ne příliš známé kapitoly vojenských dějin Spojených států amerických.
Citace:
An Album of American Battle Art : 1755-1918. Washington: The Library of Congress, 1947. XVI, 319 s.