V tomto roce si připomínáme 210. výročí bitvy u Slavkova (podrobněji viz http://www.vhu.cz/nejvetsi-napoleonovo-vitezstvi-bitva-u-slavkova-2-prosince-1805/). Nejslavnější Napoleonovo vítězství, jakkoliv nezpochybnitelné, ale jen završilo úspěšné tažení, jež svojí rychlostí udivilo nejednoho ze soudobých velitelů. Není proto divu, že se i po více než sto letech stalo ukázkovým příkladem, který mohl sloužit jako exemplární ještě počátkem první Československé republiky ve škole generálního štábu. Dnes prezentovaná kniha z pera plukovníka Jindřicha Bubly, profesora válečných dějin na škole generálního štábu, to jasně dokládá. To, že kniha představovala ve své době krátkou, leč kvalitní přehledovou práci, dokládá fakt, že ji vydal roku 1922 v edici Sborník věd vojenských Československý vědecký ústav vojenský.
Původně brožovaná publikace formátu 18 x 26 cm je v současné době svázána v pevných kartonových deskách s prostým černým plátěným potahem. Původní obálka knihy je ve svazku uchována a je vevázána v jeho zadní části. Zadní desky knihy jsou vybaveny plátěným poutkem, které umožňuje vložit k deskám osm složených rozkládacích příloh. Jedná se o přehledné taktické mapky zachycující pohyby vojsk v různých fázích tažení roku 1805, či průběh bitvy u Slavkova. Mimo těchto náčrtů publikace neobsahuje žádné jiné doplňky textu či ilustrace. Samotný text je přehledně strukturován do šesti kapitol: A) Příčiny války, válečné plány, branné síly a jejich rozdělení; B) Pochod Velké armády na Dunaj; C) Operace u Ulmu; D) Pochod Velké armády na Vídeň; E) Události v Itálii a Tyrolsku a F) Polní tažení Slavkovské.
Autor publikace, o jehož erudici nemůže být pochyb, přináší kvalitní a přehledný popis událostí, včetně jejich širšího kontextu. Za pozornost stojí přiložené náčrty (mapky), které zaznamenávají předpokládané pochodové trasy Velké armády od Rýna ve verzích z konce srpna, z 15.-17. září, ze 17. září a z 20. září, které umožňují srovnání s následně realizovaným pochodem od 24. září do 7. října zachyceným na druhém plánu. Třetí náčrt předkládá operace okolo Ulmu, čtvrtý pak ukazuje pochod na Vídeň a na Brno. Pátý plán zaznamenává události na jižním bojišti a šestý pak shrnuje celkové postavení vyšších armádních celků na konci listopadu. Poslední dva plánky jsou věnované slavkovskému bojišti, přičemž sedmý popisuje pochod ke Slavkovu od 28. listopadu do 1. prosince a osmý vykresluje hlavní manévry samotné bitvy.
S ohledem na výše uvedená fakta je prezentovaná publikace dodnes cenným stručným a přehledným popisem nejen bitvy u Slavkova, ale i celého tažení roku 1805. Předkládáme ji čtenářům proto již koncem listopadu, k výročí jezdecké srážky u Vyškova (28. 11. 1805), která dosud zůstala zcela ve stínu Slavkova, přestože císaři Francouzů dláždila cestu právě k tomuto oslnivému vítězství.
Citace:
BUBLA, Jindřich. Kapitoly z válečných dějin. Sešit 6, Válka roku 1805. V Praze: Československý vědecký ústav vojenský, 1922. 37 s. + 8 mp.