Po březnové okupaci a zřízení Protektorátu Čechy a Morava bylo započato s likvidací československého Ministerstva národní obrany. Přirozeně přitom vyvstal problém s velkým množstvím vojenského (a civilního) personálu, který se ocitl bez práce. Částečným řešením bylo zřízení vládního vojska, „výkonného orgánu české vládní moci“, do jehož struktur přešla část důstojníků i poddůstojníků někdejší československé armády. Přednějším důvodem vzniku této menší vojenské síly (stanovený počet byl 7000 mužů) byla ale spíše snaha německé okupační moci podpořit navenek prezentovanou autonomii Protektorátu - vlastní vojenské síly toho měly být důkazem.
Motivací pro vstup do vládního vojska bylo povícero, převládaly sociální aspekty, ale mezi jeho příslušníky bylo i nemalé množství odbojových pracovníků. Kolaborantů v jeho řadách příliš mnoho nebylo, navíc i jeho nejvyšší představitel, generální inspektor vládního vojska generál Jaroslav Eminger, patřil spíše mezi odpůrce nacistů. Problematičtější byl postoj jiného „vladařského“ generála Libora Vítěze, který vydal v Protektorátu několik proněmecky naladěných textů, za které byl po válce odsouzen na čtyři roky do vězení, přičemž u něj bylo přihlédnuto k několika polehčujícím okolnostem. Vítěz byl prvním odpovědným redaktorem časopisu Vládní vojsko, jenž vycházel jako měsíčník od ledna 1940.
Obsahově časopis vlastně navazoval na podobná prvorepubliková populárně-naučná vojenská periodika, jako bylo například Naše vojsko, s tím rozdílem, že z jeho obsahu musely ustoupit pro okupanty nepřijatelná témata. Tedy například legionářské vzpomínky a povídky nahradily články s tematikou starších vojenských dějin. Podstatnou část pak zaujímalo zpravodajství, nejprve o německých vítězstvích, poté velmi opatrně o německých porážkách. Vládní vojsko vycházelo prakticky až do konce německé okupace, postupně se měnil jeho rozsah i periodicita. Poslední číslo vyšlo 10. dubna 1945. Exempláře časopisu byly přijaty do knihovních fondů Vojenského historického ústavu v roce 1953.
Časopis si můžete přečíst online na Digitální studovně Ministerstva obrany ČR zde.
Citace:
Vládní vojsko. Praha: Generální inspektorát vládního vojska Protektorátu Čechy a Morava, 1940-1945, 1-6. ISSN 1804-9214.