CZIBULKA, Alfons von. Die österreichisch-ungarische Kriegsmarine im Weltkrieg.

CZIBULKA, Alfons von. Die österreichisch-ungarische Kriegsmarine im Weltkrieg.

O události první světové války je mezi odbornou i laickou veřejností stále živý zájem, který neutuchá. Naopak právě v poslední době, s blížícím se stým výročím tohoto strašlivého konfliktu, výrazně narůstá. Pradědové a dědové současné generace obyvatel českých zemí se v řadách československých legií v Rusku, Francii a Itálii významně podíleli na vzniku nového československého státu, zatímco další statisíce jich tvořili nezanedbatelnou část rakousko-uherské branné moci. Přičemž někteří z těch druhých sloužili císaři pánu nejen na zemi a ve vzduchu, ale také na moři. Proto by čtenáře naší knihovny mohla zaujmout i dnes představovaná kniha Die österreichisch-ungarische Kriegsmarine im Weltkrieg.

Jejím autorem je česko-rakouský důstojník, malíř a spisovatel Alfons svobodný pán Czibulka, rodák z Ratboře u Kolína. Jeho otcem nebyl nikdo jiný nežli rakousko-uherský generál, později polní zbrojmistr, českého původu Hubert von Czibulka. Rovněž Alfons se vydal v otcových šlépějích. Dětství strávil s rodiči ve vojenských posádkách v Budapešti, Praze a Vídni. Poté absolvoval vojenskou akademii ve Wiener Neustadtu a s ohledem na výtvarný talent také malířskou a uměleckou akademii ve Vratislavi. Jako voják sloužil u jezdectva, v jehož řadách v hodnosti rytmistra prošel boji první světové války. Po válce se usadil v Mnichově, kde působil na akademii malířských umění. Vedle malby se věnoval i psaní a z jeho pera vzešla řada knih zaměřujících se na historii „starého“ Rakouska, tedy Habsburské monarchie.

Jeho publikace Die österreichisch-ungarische Kriegsmarine im Weltkrieg, která vyšla roku 1939, přináší stručnou rekapitulaci nasazení rakousko-uherského válečného námořnictva v první světové válce. S ohledem na politickou situaci těsně před vypuknutím druhé světové války je text formulován značně propagandisticky a oslavně. Tomuto účelu publikace pomáhají též četné kresby a fotografie.

V úvodní stati se čtenář seznámí s vývojem rakouského a rakousko-uherského loďstva před první světovou válkou, s důrazem kladeným na slavné bitvy u Helgolandu a u Lissy. Následuje popis stavu rakousko-uherského loďstva na začátku „Velké“ války a samostatnou kapitolu tvoří hrdinský boj starého křižníku Zenta s přesilou spojeneckého loďstva. Další kapitola je věnovaná nasazení rakousko-uherských námořníků na Dálném východě v přístavu Tsingtao. Hlavním bojištěm c. a k. floty ale zůstal Jadran, kde vstup Itálie do války na straně spojenců dramaticky změnil poměr sil. Těžiště knihy proto spočívá v líčení úspěšných operací habsburského loďstva proti spojenecké přesile.

Obsáhlejší kapitolu tvoří pojednání o ponorkovém loďstvu, které slavilo značné úspěchy. S ohledem na datum a místo vydání nepřekvapí, že české ponorkáře zde prakticky nenalezneme s výjimkou Rudolfa Singuleho, který je ovšem brán jako moravský Němec. Překvapivější je naopak popis četných úspěchů Georga von Trappa, který roku 1938 z Rakouska emigroval i s rodinou do Spojených států a v době vydání prezentované knihy jej nacisté vedli jako zločince na útěku. Závěrečná kapitola publikace stručně přibližuje málo známé nasazení c. a k. dunajské flotily nejen na evropském veletoku, jehož jméno se odráží v názvu jednotky, ale také na ukrajinských a ruských řekách.

Prezentovaná kniha je dodnes badatelsky zajímavá, nikoliv však svým samotným obsahem, neboť tomu bylo v poslední době věnováno několik moderních monografií většího rozsahu, ale především jako ukázka dobové propagandy v časech před vypuknutím druhé světové války a to z pera autora, který se svému českému původu ve 20. a 30. letech naprosto odcizil.

 

 

Citace:

CZIBULKA, Alfons von. Die österreichisch-ungarische Kriegsmarine im Weltkrieg. Berlin; Leipzig: Franz Schneider, [1939]. 87 s.; čb. fot. a obr.

 

 

Aktuálně



„Nestačíme, nemůžeme, jak bychom chtěli.“ Válečné zdravotnictví za první světové války bojovalo s časem, špínou i zoufalstvím

„Nestačíme, nemůžeme, jak bychom chtěli.“ Válečné zdravotnictví za první světové války bojovalo s časem, špínou i zoufalstvím

18. 04. 2025
Nemoci, zoufalství i improvizace. První světová válka obrátila životy vojáků i lékařů…
Před jeepem tu byla fena. Uvezla pět vojáků a poznala bláto i písek

Před jeepem tu byla fena. Uvezla pět vojáků a poznala bláto i písek

17. 04. 2025
Sedmý díl seriálu Poklady z depozitáře webu iDNES.cz se tentokrát věnoval většímu…
Přijďte na konferenci o evropském vystěhovalectví a migraci do Náprstkova muzea. Navazuje na výstavu výstavu o českých krajanech v USA zahájenou minulý týden v Armádním muzeu Žižkov

Přijďte na konferenci o evropském vystěhovalectví a migraci do Náprstkova muzea. Navazuje na výstavu výstavu o českých krajanech v USA zahájenou minulý týden v Armádním muzeu Žižkov

15. 04. 2025
Pohled na problematiku migrace Evropanů z vlastního kontinentu s důrazem na české vystěhovalectví do…
Před 80 lety začal útok s cílem osvobození Brna. Doprovázely jej ztráty obou stranách

Před 80 lety začal útok s cílem osvobození Brna. Doprovázely jej ztráty obou stranách

15. 04. 2025
Brněnská fáze bratislavsko-brněnské operace v dubnu 1945 nebyla úplně jednoduchá. Sovětská vojska…
Navštivte výstavu o Pražském povstání u  cyklostezky vedoucí okolo Armádního muzea Žižkov

Navštivte výstavu o Pražském povstání u cyklostezky vedoucí okolo Armádního muzea Žižkov

11. 04. 2025
Za zeleným plotem zadního traktu Armádního muzea Žižkov, kolem nějž vede hodně…