Cesta k osvobození Československa byla velmi dlouhá. K překročení předválečných státních hranic sovětskými jednotkami došlo v září v 1944 v Lupkovském průsmyku. První československé jednotky dospěly ke státní hranici v Dukelském průsmyku v říjnu 1944.
U hranic dnešní České republiky se fronta ocitla nejprve na česko-polském pomezí ve Slezsku. Ostravská operace byla zahájena již 10. března 1945, avšak toto město se podařilo sovětským a československým vojákům osvobodit až 30. dubna. Rudé armádě a rumunským vojákům postupujícím proti proudu Dunaje připadl úkol osvobodit jižní Moravu. Dne 7. dubna překonaly jednotky spojenců řeku Moravu u Lanžhota a v následujících týdnech táhly k Brnu, jež bylo osvobozeno 26. dubna. Mezitím Američané 18. dubna vstoupili u obce Hranice severně od Aše na předmnichovské československé území a v následujících týdnech osvobodili západní a jihozápadní Čechy.
Na mnoha místech Češi povstali proti okupantům. Vyvrcholením zápasu českého národa bylo Pražské povstání, zahájené ráno 5. května. Největší část Čech osvobodila Rudá armáda, jež postupovala z několika směrů a 9. května 1945 dorazila do Prahy. Poslední obklíčené německé jednotky byly zničeny v prostoru Milína a Slivice až ve dnech 11.–12. května 1945. Tím také po šesti letech skončila nacistická okupace Československa.