Dne 2. září roku 1973 byla v Praze na Strahovském stadionu slavnostně zahájena III. letní spartakiáda spřátelených armád. Zúčastnili se jí sportovci členských států Varšavské smlouvy i armádní sportovní delegace některých dalších spřátelených zemí (Kuby, Mongolska, Severního Vietnamu, Severní Koreje, Somálska).
Sportovní zápolení probíhala v průběhu září v jedenácti městech na území ČSSR. Kromě Prahy to byla Plzeň, Liberec, Sedlčany, Olomouc, Prostějov, Brno, Žilina, Trenčín, Bratislava a Banská Bystrica.
V Československém armádním filmu vznikl o této vrcholné sportovní události celovečerní reportážní dokument nazvaný „Pochodeň přátelství“. Tvůrci zachytili na filmový pás slavnostní zahájení a ukončení spartakiády i různé doprovodné akce a návštěvy sportovních delegací.
Největší prostor mají ve filmu samotná sportovní klání, jichž se zúčastnila řada vrcholových sportovců, včetně olympijských vítězů a mistrů světa v různých sportovních disciplínách. Na utkání v boxu dorazil např. olympijský vítěz Emilio Correa z Kuby. Po dlouhé rekonvalescenci se na armádní spartakiádě úspěšně uvedl dvojnásobný olympijský vítěz ve vzpírání Leonid Žabotinskij (SSSR). Z řady československých sportovců je na filmových záběrech vidět olympijský vítěz z Mexika ve střelbě z libovolné malorážky vleže Jan Kůrka.
Z dokumentárního hlediska je film „Pochodeň přátelství“ cenným filmovým dílem. Tvůrcům se v něm podařilo zachytit celou řadu československých a zahraničních sportovců.