V letošním roce si Česká republika připomíná třicet pět let od pádu komunistického režimu v Československu. Stále rostoucí síly odporu proti vládě socialistického Československa byly patrné již na počátku roku 1989, kdy proběhly velké protestní akce v rámci Palachova týdne (15. – 19. ledna). Násilné potlačení studentských demonstrací v Praze na Albertově dne 17. listopadu 1989 vyvolalo v následujících dnech vlnu protestních akcí proti totalitnímu režimu. Podobné aktivity probíhaly i v mnoha dalších městech (Brno, Ostrava, Liberec, Bratislava).
V pondělí 20. listopadu vystoupilo veřejně proti komunistické vládě kolem 40 000 lidí v Brně. Podobně jako v Praze založili iniciátoři demonstrací Občanské fórum jako společenskou platformu nezávislých hnutí, vzniklých bezprostředně po 17. listopadu. Kromě politiků a umělců (zejména herců a divadelních pracovníků) plnili v prvních revolučních dnech významnou úlohu také stávkující vysokoškolští studenti, kteří se svým dynamickým přístupem zasloužili o urychlení běhu událostí.
Prezentovaný leták byl vyvěšen na budově Stávkového studentského výboru v tehdejší Leninově (dnes Kounicově) ulici v centru moravské metropole na konci listopadu 1989. Autoři použili čtvrtku papíru, na kterou napsali štětcem a vodovými barvami krátké a výstižné heslo: „Herci stávkují, politici hrají divadlo“. Je vyjádřením netrpělivosti členů stávkového vysokoškolského výboru, plynoucí z příliš pomalého vývoje událostí v revolučních dnech. Text rovněž upozorňuje na nerovnou hru některých politiků z předlistopadového období, kteří se snažili udržet za každou cenu u moci a vytěžit ze situace maximum.
Celý soubor čítá několik desítek plakátů a letáků, jež byly sejmuty 30. listopadu 1989 z veřejných ploch několika ulic brněnského centra. Texty jsou přirozeným a bezprostředním dokladem dramatičnosti doby, v níž vznikly. Jejich sběratelka zanechala pro budoucí generace velmi cenné svědectví o těchto pohnutých dnech.
Akvarelové barvy na papíře, 210 x 290 mm.