PINSKER, Čeněk. Bitva u Jankova

PINSKER, Čeněk. Bitva u Jankova

Před 375 lety došlo nedaleko od Prahy směrem na jih k bitvě u Jankova, v níž se střetli Švédové s císařským vojskem. Bitva bývá považována za jeden z přelomových okamžiků poslední fáze třicetileté války, neboť praktická anihilace císařských sil vedla nejen k přímému ohrožení Vídně, ale k opětovnému vystavení dědičných habsburských zemí (včetně zemí Koruny české) vpádu protestantských sil. Samotné bitvě u Jankova jsme se již na našich stránkách podrobně věnovali v článku Odkud se vzalo úsloví „dopadl jako Kec u Jankova“?, stejně jako jsme se zabývali následujícími válečnými událostmi, v nichž klíčovou úlohu sehrálo neúspěšné obléhání Brna. Proto se dnes nebudeme zaobírat historickým kontextem událostí, ale seznámíme se jen s představovanou knihou.

Prezentovaná publikace formátu 15 x 25 cm je vázána v pevných nepůvodních deskách. Původně vyšla jako samostatný výtisk Třídy filosoficko-historicko-jazykozpytné Věstníku královské české společnosti nauk. V české historiografii vztahující se k bitvě u Jankova znamenala tato práce určitý přelom, neboť autor zde poprvé shrnul a komparoval jak císařské, tak švédské prameny, které si v lecčem zdánlivě protiřečily.

Za zmínku stojí i postava autora, JUDr. Čeňka Pinskera (1846−1913), který působil jako advokát ve Votici, kde se usadil a k jejímuž okolí měl silný vztah. Jeho velkým koníčkem byla česká historie a genealogie. V té a ve výkladu historického práva se stal doktor Pinsker uznávaným odborníkem a roku 1904 se dokonce zasloužil o odhalení velkých podvodů s novým udílením šlechtictví na základě falešných rodokmenů. Jeho zájem o bojiště u Jankova byl dán jeho dlouholetým pobytem v sousedních Voticích, přičemž terén bojiště u Jankova osobně důvěrně znal a jeho práce tak vychází nejen z pramenů, ale také z osobní znalosti geografie bojiště, což je pro popis bitevních střetů v podstatě nutný předpoklad.

Představovaná kniha je dodnes cennou připomínkou zásadní, i když často opomíjené, bitvy třicetileté války, ale i důležitým artefaktem české vojenské historiografie, v němž je akcentována znalost terénu vojenských operací.

Citace:

PINSKER, Čeněk. Bitva u Jankova : 6. března 1645. Praha : Královská česká společnost nauk, 1901. 44 s.

Aktuálně



V úterý 20. května začíná v  Armádním muzeu Žižkov mezinárodní vědecká konference "Nové pohledy na rok 1945"

V úterý 20. května začíná v Armádním muzeu Žižkov mezinárodní vědecká konference "Nové pohledy na rok 1945"

13. 05. 2025
Ve dnech 20.–21. května 2025 se v atriu Armádního muzea Žižkov v…
Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…