Plovoucí tanky PT-76 sovětské námořní pěchoty

Plovoucí tanky PT-76 sovětské námořní pěchoty

Na snímku jsou zachyceny plovoucí tanky PT-76 sovětské námořní pěchoty při plavbě.

 

Číslovka „76“ v označení tohoto tanku neznamená rok, kdy byl sestrojen, ale ráži jeho kanónu. Vývoj plovoucího tanku PT-76 byl zahájen v létě 1949, prototyp byl vyroben o rok později a roku 1951 byla schválena sériová výroba. Stroj byl určen především k průzkumným účelům. Jeho schopnost plavat byla vykoupena nedostatečnou ochranou – pancéřování bylo silné, či spíše slabé, 5 až 20 mm. Celý plovoucí tank tak vážil pouhých 14,6 t.

PT-76 nesl kanón ráže 76,2 mm a s ním spřažený kulomet ráže 7,62 mm. Délka tanku (bez hlavně) činila 6,9 m, šířka 3,14 m a výška 2,2 m. Rychlost PT-76 na souši činila až 45 km/h, ve vodě 10,2 km/h neboli 5,5 uzlu. Pohyb ve vodě byl zajišťován dvojicí vodních reaktivních motorů ústících na zádi (viditelné na druhém tanku na našem snímku). Když byl plovoucí tank PT-76 uveden do služby, měl kromě slabého pancéřování i další slabiny – nechránil před zbraněmi hromadného ničení, kanón nebyl vybaven stabilizátorem. Pozdější verze tyto nedostatky napravovaly. Posádku tvořily tři osoby.

Plovoucí tank PT-76 byl vyráběn do konce šedesátých let; údaje o celkovém počtu vyrobených kusů se pohybují mezi třemi a dvanácti tisíci. Tyto stroje byly využívány nejen sovětskými pozemními silami i námořní pěchotou, ale uplatnily se i v desítkách zemí po celém světě. Tanky PT-76 byly nasazeny v bojích zejména ve Vietnamu nebo v izraelsko-arabských konfliktech. Podvozek tanku PT-76 dále posloužil jako základ pro sovětský obrněný transportér BTR-50, samohybné dělo ASU-85 či další stroje.

 

Aktuálně



V Armádním muzeu Žižkov diskutují historici na konferenci  "Nové pohledy na rok 1945", ve středu můžete přijít i vy

V Armádním muzeu Žižkov diskutují historici na konferenci "Nové pohledy na rok 1945", ve středu můžete přijít i vy

20. 05. 2025
Poslední z velké řady akcí k 80. výročí konce 2. světové války…
Historici VHÚ Praha napsali novou knihu o válkách a vojenství, pokřtila ji ministryně obrany Jana Černochová

Historici VHÚ Praha napsali novou knihu o válkách a vojenství, pokřtila ji ministryně obrany Jana Černochová

19. 05. 2025
Vojenský historický ústav Praha vydal novou publikaci Války a vojenství v českých…
Zavedení bitevního vrtulníku Mi-24 jako prostředku přímé bojové podpory pozemního vojska

Zavedení bitevního vrtulníku Mi-24 jako prostředku přímé bojové podpory pozemního vojska

19. 05. 2025
Zkušenosti z lokálních válek ve Vietnamu a na Středním východě ukázaly rozsáhlé bojové…
Dnes stojíme před podobnou změnou myšlení, jakou prošli naši předkové ve 30. letech, říká v rozhovoru historik Karel Straka

Dnes stojíme před podobnou změnou myšlení, jakou prošli naši předkové ve 30. letech, říká v rozhovoru historik Karel Straka

16. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Vojenský historický ústav Praha pomáhá při vzniku etiopského vojenského muzea

Vojenský historický ústav Praha pomáhá při vzniku etiopského vojenského muzea

16. 05. 2025
Do Prahy přijela ministryně obrany Etiopie Aisha Mohammed Musa, ve svém úřadě…