Symbolem ozbrojených složek těsně poválečného období v Československu je používání trofejních německých součástek, často poměrně exotického vzhledu. Polní čepice, blůzy, kalhoty, ale i lehké boty, původně určené pro boj německých vojáků v severní Africe či Středomoří a uskladněné na někdejším protektorátním území, se staly vítanou kořistí někdejších povstaleckých jednotek, příslušníků Revolučních gard a později i armády a Sboru národní bezpečnosti.
Představovaná čepice byla původně součástí tropického stejnokroje jednotek Waffen SS. Namísto původního výsostného označení (orlice a lebka) je vpředu našitá malá stužka v národních barvách. Čepice je vyrobena z bavlněné tkaniny okrové barvy, na jemné podšívce shodného odstínu je razítko velikosti a výrobce. Byla vyrobena v továrně na čepice Paula Wagenmann ve Stuttgartu-Bad Cannstatt.