Preissig Vojtěch: Za českou samostatnost; 1916

Preissig Vojtěch: Za českou samostatnost; 1916

Vojtěch Preissig patřil za první světové války k nejvýznamnějším představitelům našeho zahraničního odboje. Do USA emigroval již v roce 1911. V roce 1916 dostal pracovní nabídku z Wentworth Institutu v Bostonu, kde setrval až do roku 1924 jako vedoucí grafického uměleckého oddělení. Právě tady vytvořil v letech 1916-1918 návrhy a realizace propagačních tisků a publikací pro čs. legie ve Francii, Rusku a Itálii.
V roce 1917 se Preissig také aktivně zapojil do politické činnosti. Pracoval v odbočce Československé národní rady v New Yorku, jejíž ústředí, vedené T.G. Masarykem, M. R. Štefánikem a E. Benešem, sídlilo v Paříži. V Bostonu, kde bydlel, organizoval nábor českých a slovenských dobrovolníků do naší zahraniční armády ve Francii. Je absurdní, že právě tento člověk usiloval po válce tolik let o návrat do Československa a o uznání své umělecké tvorby. Koncem třicátých let byl Preissig také krátce zaměstnán v uměleckém oddělení Památníku osvobození. Jeho neblahý osud se však naplnil v roce 1940, kdy byl za ilegální činnost společně se svojí dcerou Irenou Bernáškovou zatčen a poté vězněn v nacistických koncentračních táborech. Zemřel v roce 1944 v Dachau na následky celkového fyzického vyčerpání.
Linorytovou desku vytvořil Preissig v roce 1916, černobílý otisk desky byl vytvořen pravděpodobně jako zkušební tisk. Silný antimonarchistický motiv – těla orlů jako symbolů Rakousko-Uherska jsou přibitá na pranýře s tabulemi, které popisují zločiny, kterých se mocnářství dopustilo na českém národu a politických představitelích protirakouského odboje.
Finální barevná podoba grafického listu se poté stala součástí souboru s názvem Čeští umělci v Americe svému národu. Iniciátorem myšlenky vytvoření reprezentativního propagačního alba výtvarníků, žijících ve Spojených státech amerických, nebyl nikdo jiný než Preissig. Ke spolupráci přizval další významné umělce-krajany – E. V. Nádherného, R. Růžičku nebo J. C. Vondrouše. Na přelomu let 1916–1917 se podařilo vydat tento grafický soubor ve stovce výtisků.

Sbírkové předměty byly získány ve dvacátých letech minulého století formou nákupu od autora.

Preissig Vojtěch: Za českou samostatnost; České národní sdružení; USA; 1916; linorytová deska, 30,5x22 cm, linoryt, papír; 40 x 29 cm

Aktuálně



Pouze 23. července 2026: Setkání století v Leteckém muzeu Kbely

Pouze 23. července 2026: Setkání století v Leteckém muzeu Kbely

22. 07. 2026
Ve čtvrtek 23. července se v Leteckém muzeu Kbely uskuteční mimořádné Setkání…
Projekt VHÚ Praha pomohl po téměř sto letech doplnit historii návštěvy Aero Ab-11 v Nizozemsku

Projekt VHÚ Praha pomohl po téměř sto letech doplnit historii návštěvy Aero Ab-11 v Nizozemsku

22. 07. 2026
Přípravy projektu ke 100. výročí propagačního letu Aero Ab-11 přinesly nečekaný mezinárodní…
Poslední možnost přihlásit se s příspěvkem na konferenci "Cizí válka, vlastní paměť: Dobrovolníci španělské občanské války a jejich osudy"

Poslední možnost přihlásit se s příspěvkem na konferenci "Cizí válka, vlastní paměť: Dobrovolníci španělské občanské války a jejich osudy"

20. 07. 2026
Na konci listopadu 2026 (25.–26. listopadu 2026) se v Armádním muzeu Žižkov…
Vznik 11. čs. střeleckého pluku „Františka Palackého“

Vznik 11. čs. střeleckého pluku „Františka Palackého“

18. 07. 2026
Ve středu 15. července uplynulo již 108 let od založení 11. čs.…
PŘED 100 LETY - Aero bulletin č. 31 - štábní kapitán Stanovský v Brindisi

PŘED 100 LETY - Aero bulletin č. 31 - štábní kapitán Stanovský v Brindisi

17. 07. 2026
Št. kpt. Stanovský na své cestě z Řecka do Italie přistál dne…