Vzpomínka na bitvu u Zborova, 2. července 1917

Vzpomínka na bitvu u Zborova, 2. července 1917

Bitva u Zborova 2. července 1917 nebyla jen důležitým vojenským vítězstvím československých jednotek, ale jednalo se také o velmi důležitou politickou událost. Útoku československé střelecké brigády předcházela čtyřhodinová dělostřelecká příprava, zahájená patnáct minut po páté hodině ranní, a po ní nastoupila jako první úderná skupina I. praporu 1. čs. střeleckého pluku. Z výchozích postavení vyrazila několik minut po deváté hodině. V půl desáté se do útoku zapojil i 2. čs. střelecký pluk.

V důsledku nevídané razance čs. úderu padlo již v deset hodin 1. rakouské obranné postavení v celém útočném pásmu čs. brigády. Krátce poté přestalo vzdorovat i 2. obranné postavení. 1. čs. střelecký pluk napadl z vlastní iniciativy i 3. postavení, ačkoli svůj útočný úkol již splnil. Totéž učinily i části 1. a 3. čs. střeleckého pluku. Sousední ruské jednotky nedokázaly držet krok s rychle se rozvíjejícím útokem čs. brigády. Kolem 15. hodiny se čs. útočné sledy zkonsolidovaly a navázaly navzájem spojení.

Čs. střelecká brigáda zdaleka překonala plán útoku. Postoupila do hloubky přesahující čtyři kilometry. V boji zajala 4 000 nepřátelských důstojníků a vojáků a ukořistila velké množství materiálu. Padlo 167 legionářů, dalších 17 zemřelo na následky zranění v následujících dnech. Nezvěstných jich zůstalo 11. Množství raněných se odhadovalo v rozmezí od necelých devíti set po více než tisíc mužů. Jednalo se o jeden z mála úspěchů Kerenského ofenzívy, protože ruská armáda se již rozkládala působením bolševické agitace.

Snímek byl do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získán před rokem 1989.

Aktuálně



Před 100 lety - Aero bulletin číslo 30 - 15. července 1926

Před 100 lety - Aero bulletin číslo 30 - 15. července 1926

15. 07. 2026
Št. kpt. Stanovský udělal již 12.785 km. Dle nového telegramu, zaslaného štkpt.…
Zemřel kameraman Jiří Krob, výrazná osobnost Československého armádního filmu

Zemřel kameraman Jiří Krob, výrazná osobnost Československého armádního filmu

14. 07. 2026
Dne 12. července 2026 zemřel ve věku 85 let Mgr. Jiří Krob,…
PŘED 100 LETY - Aero bulletin č. 29 - 14. července 1926

PŘED 100 LETY - Aero bulletin č. 29 - 14. července 1926

14. 07. 2026
Štábní kapitán Stanovský v Athénách Telegram zaslaný štkpt. Stanovským z Athén oznamuje…
Výročí: Bitva na Vítkově v roce 1420 nevybočovala z rámce středověkých střetů

Výročí: Bitva na Vítkově v roce 1420 nevybočovala z rámce středověkých střetů

14. 07. 2026
Ačkoli je pojem „Bitva na Vítkově“ známý snad každému školákovi, o skutečném…
PŘED 100 LETY - Aero bulletin č. 25 - 9. července 1926

PŘED 100 LETY - Aero bulletin č. 25 - 9. července 1926

09. 07. 2026
Štábní kapitán Stanovský v Cařihradě. Z Bukurešti odletěli naši letci ve čtvrtek…