Každý snímek má svůj příběh. Expozice válečných fotografií otevřena.

Každý snímek má svůj příběh. Expozice válečných fotografií otevřena.

27. 04. 2015

V Jiřském klášteře na Pražském hradě byla otevřena expozice fotografií 2. světová válka objektivem českých fotografů. Slavnostní vernisáže se zúčastnili také někteří váleční veteráni, přímí účastníci tehdejších bojů. Přítomni byli i ministři české vlády a další významní hosté.

 

„Výstava 2. světová válka objektivem českých fotografů je jedním z klíčových výstavních projektů, které Vojenský historický ústav Praha vytvořil v letošním roce, v němž si připomínáme sedmdesáté výročí od konce druhé světové války. Věnovali jsme jí mimořádné úsilí i pozornost a snažili jsme se pro veřejnosti projekt, který bude svým způsobem nadčasový a ukáže vše klíčové, co s sebou válka a tehdejší doba přinesla,“ říká ředitel Vojenského historického ústavu Praha, plukovník Aleš Knížek. Sbírka sedmi desítek snímků, které ukazují jednotlivé válečné roky 1939-1945, je tak vskutku důstojným a přitom originálním projektem, který široké veřejnosti může ukázat druhou světovou válku tak, ji dosud neviděla.

Slavnostní vernisáže výstavy se na prostranství před Jiřským klášterem, za katedrálou sv. Víta, účastnila řada významných hostů. K těm nejčestnějším patřili účastníci druhé světové války, kteří konfliktem prošli jako vojáci ať už na východní nebo západní frontě. Za všechny můžeme jmenovat generálmajora Jaroslava Klemeše, který se války účastnil jako parašutista a byl vysazen během konfliktu na území protektorátu.

Mezi oficiálními hosty nechyběl ministr obrany Martin Stropnický, Pavel Bělobrádek - místopředseda vlády pro výzkum, vědu a inovace, náčelník Generálního štábu Armády České republiky, armádní generál Petr Pavel, pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, přítomni byli i zástupci prezidentské kanceláře – vedoucí kanceláře Vratislav Mynář a náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky brigádní generál Rostislav Pilc.

Na úvod vernisáže napochodovala před Jiřský klášter jednotka Hradní stráže, nad Pražským hradem také prolétly dva stíhací letouny JAS-39 Gripen. Ministr obrany Martin Stropnický v úvodním proslovu zmínil význam fotografie jakožto specifického prostředku, kterým k nám může historie promlouvat. Michal Burian, ředitel Odboru muzeí VHÚ, zmínil jeden významný faktor, který lze z představených snímků vyčíst: „Na snímcích vidíme československé vojáky v nejrůznějších situacích, v jejich tvářích se zračí velká škála odlišných dojmů a pocitů. Na žádném snímku však nenalezneme vojáky, kteří by měli ve tváři rezignaci. To byl, myslím, společný rys všech těchto mužů a žen, kteří bojovali za svobodu své země. Věděli, zač bojují a nevzdávali se.“

Po slavnostním zahájení si přítomní hosté mohli všechny snímky poprvé prohlédnout. Ministra obrany provázel ředitel VHÚ plukovník Aleš Knížek a jednotlivé snímky komentoval ředitel Odboru muzeí, plukovník Michal Burian.

Všech sedmdesát snímků je na výstavě prezentováno v sedmi ohraničených celcích. Každá z kapitol je věnovaná jednomu válečnému roku a má přiléhavý název: 1939 Čekání na válku; 1940 První porážky, první vítězství; 1941 Rok těžkých zkoušek; 1942 Karta se obrací; 1943 Historický přelom; 1944 Krvavá cesta k domovu; 1945 Vítězství a osvobození.

„Každá fotografie na této výstavě za sebou nese svůj vlastní příběh, příběh vojáků i lidí, kteří jsou na ní zobrazeni,“ říká hlavní autor výstavy, Petr Bjaček z Vojenského historického ústavu Praha. „V archivech máme tisíce snímků, pro potřeby expozice jsme vybrali soubor čítající zhruba dvě stovky fotografií a z nich pak udělali finální výběr sedmdesáti snímků. Vždy jsme se řídili tím, že chceme ukázat především snímky nové, jedinečné, dosud neviděné.“

Autory snímků byli čeští fotografové, mnohdy i amatéři, kteří fotili jen pro své potřeby či potřeby blízkého okolí. Autorem tří snímků je například i kapitán Otakar Jaroš, který zahynul v bojích o Sokolovo v roce 1943. Zajímavým srovnáním může být dvojice snímků vynikajícího českého pilota Aloise Vašátka: snímek z roku 1939 ho zachycuje ve sběrném táboře v polských Malých Bronowicích, na jiném snímku, z roku 1940, je Vašátko již v uniformě a s vyznamenáním, které obdržel za své bojové umění při střetech ve Francii.

Vystavené snímky dotvářejí také některé válečné artefakty, které jsou umístěny ve vitrínách naproti panelům s fotografiemi. Jsou v nich některé osobní zbraně, uniformy, vysílací přístroje a další věci, které vojáky provázely na všech frontách.

Výstava 2. světová válka objektivem českých fotografů bude v prostorách Jiřského kláštera na Pražském hradě otevřena do 26. července 2015.

RED

 

 

 

 

Aktuálně



Díly PRIMA Historie představující techniku ze sbírek VHÚ Praha mají půl milionu shlédnutí. Seriál pokračuje historickými tématy

Díly PRIMA Historie představující techniku ze sbírek VHÚ Praha mají půl milionu shlédnutí. Seriál pokračuje historickými tématy

15. 03. 2025
Seriál kanálu PRIMA CNN s názvem PRIMA HISTORIE, který vzniká v úzké spolupráci…
"Noty" k hitlerovské okupaci naší vlasti v březnu 1939 byly rozdány již den předtím. Podívejte se na minutovník cesty do nacistického pekla

"Noty" k hitlerovské okupaci naší vlasti v březnu 1939 byly rozdány již den předtím. Podívejte se na minutovník cesty do nacistického pekla

14. 03. 2025
Středa 15. března 1939 vstoupila do našich dějin jako počátek jednoho z nejčernějších…
Most u Remagenu rozzuřil Hitlera

Most u Remagenu rozzuřil Hitlera

14. 03. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…
Nová výstava „Jaro 1945 – čas nadějí a iluzí“ před budovou Generálního štábu AČR popisuje závěrečnou fázi 2. světové války

Nová výstava „Jaro 1945 – čas nadějí a iluzí“ před budovou Generálního štábu AČR popisuje závěrečnou fázi 2. světové války

13. 03. 2025
Vernisáž výstavy „Jaro 1945 – čas nadějí a iluzí“ proběhla před budovou…
Podívejte se na techniku, která byla nasazena v ostravské operaci

Podívejte se na techniku, která byla nasazena v ostravské operaci

12. 03. 2025
Další díl seriálu Novinky.cz 1945 - Rok osvobození se věnuje ostravské operaci.…