Kniha, která připomíná všechny. Hrdiny i obyčejné vojáky.

Kniha, která připomíná všechny. Hrdiny i obyčejné vojáky.

31. 12. 2012

Reprezentativní publikace Zemřeli na Západě dovršila práci českých historiků mapujících padlé a zemřelé československé vojáky bojující na různých frontách druhé světové války.

Jací byli muži – příslušníci československé armády, kteří ztratili své životy během šesti let největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva? Na to do značné míry odpovídá publikace historiků Vojenského historického ústavu Praha Jiřího Plachého a Ivo Pejčocha. Kniha nese název Zemřeli na Západě, s podtitulem Ztráty československé pozemní zahraniční armády v Polsku, Francii, na Středním východě a ve Velké Británii v letech 1939-1945. Knihu v těchto dnech vydalo Ministerstvo obrany České republiky - Odbor komunikace a propagace.

Knižně publikované seznamy, přehledy a portréty padlých z různých částí československého vojska v minulosti již vyšly. Jiří Plachý v roce 2011 publikoval práci Kříže a hvězdy od Dunkerque – Černá kniha Čs. samostatné obrněné brigády 1944-1945. Jiří Rajlich se zase (nejen) padlým letcům věnoval ve svých pracech Na nebi hrdého Albionu (1999-2005) a Na nebi sladké Francie (rozš. vyd. 2008). Nynější publikace Zemřeli na Západě věnovaná pozemním silám však tyto práce zásadním způsobem rozšiřuje a završuje tak celé badatelské téma. Na konci knihy také najde čtenář kompletní seznam všech padlých a zemřelých vojáků, ať už byli příslušníky pozemních sil, letectva, případně šlo o západní vojáky sloužící posléze v SSSR. Jde celkem o 1 063 jmen – o příslušníky Čs. legionu v Polsku, jednotek ve Francii a Velké Británii, vojáků bojujících na Středním východě, letců z Polska, Francie i Británie atd.

Jádro publikace nicméně nespočívá v tabulkovém výčtu jmen, ale v životopisných portrétech vojáků západních pozemních sil, kteří se konce války v roce 1945 nedočkali. V tom také spočívá největší přínos knihy: jsou zde vylíčeny stovky životů a osudů mnohdy zcela neznámých, „bezejmenných“ vojáků, stejně tak jsou zde popsány i životy těch, kteří stali „hrdiny“, případně dosáhli vysokých hodností. Některé příběhy jsou poměrně rozsáhlé, zabírají třeba i dvě tiskové strany; k některým vojákům bylo možné napsat jen pár řádek. Nechybí ani četné osobní fotoportréty, kniha je doplněna velkým množstvím dobových snímků z bojů, válečného i mimoválečného života. A jsou zde i snímky z vojenských pohřbů padlých.

Kniha je rozdělena do jednotlivých kapitol podle chronologie a místa působení; začíná vojáky z Polska ze září 1939, jde přes dvě kapitoly týkající se francouzského působení, Velkou Británii 1940-1945, Střední východ až k vojákům-příslušníkům zahraničních armád. Je nutné zdůraznit, že ze zmíněného počtu více než 1000 mrtvých nešlo zdaleka ve všech případech o smrt v boji. Nemalý počet vojáků zemřel při nejrůznějších nehodách či jejich následcích, při manipulaci s vojenským materiálem atd. Další zemřeli v důsledku nemocí. Určitý počet vojáků zahynul na moři, při potopení lodi, na které se plavili. Část vojáků také spáchala sebevraždu. Někteří zemřeli přirozenou smrtí, u jiných nejsou příčiny smrti známé.

Ačkoli se to nemusí na první pohled zdát, je čtení jednotlivých medailonů neobyčejně emocionálním zážitkem. Defilují zde všední i zcela kuriózní osudy, je to přehlídka „mužů z lidu“ i výjimečných osobností. Někteří byli příkladnými, obětavými a spolehlivými vojáky, někteří zdaleka ne – u některých jsou zmínky o častých kázeňských přestupcích. Vedle lidí odvážných zde najdeme i ty, kteří se zjevně pro službu v armádě nehodili. Zatímco mnoho vojáků zahynulo při plnění vojenských povinností, určité ztráty jdou i na vrub „všedních“ událostí, které mohou potkat každého – například autonehoda. Je ale očividné, že hranice mezi životem a smrtí byla v té době velmi křehká. A smrt si příliš nevybírala. Byla každodenní, všudypřítomná.

Aktuálně



Poklady z depozitáře: Bez meteorografu se neobešel žádný vzduchoplavec 

Poklady z depozitáře: Bez meteorografu se neobešel žádný vzduchoplavec 

18. 03. 2025
Další díl videoseriálu webu iDNES.cz Poklady z depozitáře, který vzniká v úzké…
Osvobození Osoblahy

Osvobození Osoblahy

17. 03. 2025
První pozemní jednotky Rudé armády vstoupily do českých zemí 18. března 1945…
Díly PRIMA Historie představující techniku ze sbírek VHÚ Praha mají půl milionu shlédnutí. Seriál pokračuje historickými tématy

Díly PRIMA Historie představující techniku ze sbírek VHÚ Praha mají půl milionu shlédnutí. Seriál pokračuje historickými tématy

15. 03. 2025
Seriál kanálu PRIMA CNN s názvem PRIMA HISTORIE, který vzniká v úzké spolupráci…
"Noty" k hitlerovské okupaci naší vlasti v březnu 1939 byly rozdány již den předtím. Podívejte se na minutovník cesty do nacistického pekla

"Noty" k hitlerovské okupaci naší vlasti v březnu 1939 byly rozdány již den předtím. Podívejte se na minutovník cesty do nacistického pekla

14. 03. 2025
Středa 15. března 1939 vstoupila do našich dějin jako počátek jednoho z nejčernějších…
Most u Remagenu rozzuřil Hitlera

Most u Remagenu rozzuřil Hitlera

14. 03. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…