K československým legiím v Rusku patřili nejen vojáci, ale také velké množství nejrůznějších zvířat. Vedle pro armádu typických koní nutných jako tažná síla chovali legionáři pro radost také řadu domácích mazlíčků. Ze sibiřské fauny pak legionářům nejvíce k srdci přirostli medvědi.
Jeden z legionářů si do svého deníku stran medvědů zapsal: „Naši zkrotlí medvědi ukázali se do značné míry inteligentními zvířaty, dobromyslnými, v mládí hravými a zábavnými. V Irkutsku na nádraží letos v lednu i v třeskutém mrazu stávalo mnoho diváků kolem obrovského medvěda (patřícího technické části 6. pluku), který svou všetečností a hravým šibalstvím bavil celé hodiny.“
Před cestou do Československa se legionáři museli s řadou oblíbených zvířat rozloučit, ale některé se přeci jenom podařilo převézt do vlasti. Několik ochočených „Míšů“ ze Sibiře pak například legionáři po příjezdu do republiky darovali prezidentu T. G. Masarykovi.
Ukázka zachycuje medvědy u 1. československého střeleckého pluku „Mistra Jana Husi“.
Kopie filmu byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2008 převodem.