Německý prezident Frank-Walter Steinmeier navštívil Národní památník hrdinů heydrichiády

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier navštívil Národní památník hrdinů heydrichiády

26. 08. 2021

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier navštívil v rámci oficiální návštěvy České republiky Národní památník hrdinů heydrichiády v pražské Resslově ulici. Zde se poklonil památce československých vojáků, kteří provedli v roce 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a v červnu 1942 zde zahynuli v boji s nacistickou přesilou. Frank-Walter Steinmeier vstoupil jako vůbec první prezident Německa do krypty chrámu svatého Cyrila a Metoděje. Památku československých parašutistů, kteří zde našli své poslední útočiště, uctil zapálením svíce.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier a jeho manželka Elke Büdenbenderová navštívili ve čtvrtek 26. srpna 2021 v dopoledních hodinách Národní památník hrdinů heydrichiády v pražské Resslově ulici, který je ve správě Vojenského historického ústavu Praha. Prezident Německa nejprve položil věnec u zdi chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, na níž jsou dodnes vidět pozůstatky po boji 18. června 1942. Českoslovenští parašutisté zde čelili mnohonásobné přesile německých jednotek, které chrám obklíčily.

Poté vstoupil německý prezident do Národního památníku hrdinů heydrichiády, kde ho uvítal ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek. Německý prezident si nejprve prohlédl výstavní prostory, odborný výklad poskytl ředitel Odboru muzeí Vojenského historického ústavu Praha, plukovník Michal Burian. Ten také německému prezidentovi poskytl výklad i přímo v prostorách krypty chrámu svatého Cyrila a Metoděje, kde se díky pomoci pravoslavné církve ukryli parašutisté při svém posledním boji. Frank-Walter Steinmeier a Elke Büdenbenderová zde pak zapálili svíce jako výraz uctění památky československých hrdinů.

V místech u hlavního vchodu do chrámu svatého Cyrila a Metoděje uctili německý prezident s manželkou památku odbojářů, spolupracovníků a příbuzných československých vojáků, kteří zemřeli v letech 1942 a 1943 v koncentračním táboře Mauthausen a jejichž jména jsou uvedena před vstupem do chrámu svatého Cyrila a Metoděje.

Poté odjel německý prezident i s doprovodem na oficiální uvítání na Pražském hradě, kde se setkal s prezidentem České republiky Milošem Zemanem. Český prezident kromě jiného poděkoval Franku-Walteru Steinmeierovi za návštěvu krypty: „Chápu to jako velmi symbolické gesto,“ dodal Miloš Zeman.

RED

 

Aktuálně



Poklady z depozitáře: Bez meteorografu se neobešel žádný vzduchoplavec 

Poklady z depozitáře: Bez meteorografu se neobešel žádný vzduchoplavec 

18. 03. 2025
Další díl videoseriálu webu iDNES.cz Poklady z depozitáře, který vzniká v úzké…
Osvobození Osoblahy

Osvobození Osoblahy

17. 03. 2025
První pozemní jednotky Rudé armády vstoupily do českých zemí 18. března 1945…
Díly PRIMA Historie představující techniku ze sbírek VHÚ Praha mají půl milionu shlédnutí. Seriál pokračuje historickými tématy

Díly PRIMA Historie představující techniku ze sbírek VHÚ Praha mají půl milionu shlédnutí. Seriál pokračuje historickými tématy

15. 03. 2025
Seriál kanálu PRIMA CNN s názvem PRIMA HISTORIE, který vzniká v úzké spolupráci…
"Noty" k hitlerovské okupaci naší vlasti v březnu 1939 byly rozdány již den předtím. Podívejte se na minutovník cesty do nacistického pekla

"Noty" k hitlerovské okupaci naší vlasti v březnu 1939 byly rozdány již den předtím. Podívejte se na minutovník cesty do nacistického pekla

14. 03. 2025
Středa 15. března 1939 vstoupila do našich dějin jako počátek jednoho z nejčernějších…
Most u Remagenu rozzuřil Hitlera

Most u Remagenu rozzuřil Hitlera

14. 03. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…