Pražské barikády v květnu 1945 v dějinném kontextu

Pražské barikády v květnu 1945 v dějinném kontextu

02. 05. 2013

Jaký význam mělo Pražské povstání v roce 1945 a co si z tohoto střetnutí můžeme vzít dnes, po téměř sedmi desítkách let? Nabízíme zhodnocení z pera historika VHÚ Jindřicha Marka.

Boje na pražských barikádách před šedesáti osmi lety jsou v moderních českých dějinách zcela největším bojovým vystoupením Čechů za svobodu a národní nezávislost na jejich vlastním území. Pražské povstání totiž vytvořilo během jediného dne z masy neozbrojených a po šest let brutální silou německých okupantů zastrašovaných a pokořovaných občanů za několik málo hodin mnohatisícovou armádu s potřebnými štáby, jednotkami i týlem.

Tento fenomén by neměl být opomíjen a zlehčován, ale naopak postaven ještě nad další světlé případy pozitivního národního vzepětí a sjednocení v srpnu 1968 a listopadu 1989.

 

Pražské povstání ve dnech 5.–9. května 1945 však bylo v první řadě vojenskou bitvou, která měla značně krvavý rozměr. Podle evidence povstaleckého Vojenského velitelství Velké Prahy – Bartoš a Policejního ředitelství v Praze bylo do 30. prosince 1945 v Praze identifikováno 1 693 mrtvých českých bojovníků (a dalších 708 neidentifikovaných osob) a 2 938 raněných (z toho 1 575 těžce) osob a také 236 bezbranných Čechů, zavražděných během povstání německými vojáky. Do ztrát povstalecké armády patří však i další jednotliví bojovníci z řad cizinců (Rusové, Bulhaři, Francouzi, Poláci...), a tak lze zatím souhrnně konstatovat, že v pražském povstání padlo na povstalecké straně nejméně 2 000 bojovníků a dalších asi 3 000 osob bylo zraněno.

Pražské povstání nebylo jen vojenskou operací, ale také bohužel velkým politickým dramatem, který, ke škodě většiny barikádníků i celého českého národa, vinou zákulisních velmocenských machinací vyústil v Pyrrhovo vítězství hrdinů z barikád. To byl i důvod, proč se musela v zájmu komunistického režimu historie povstání po čtyři desítky let falšovat a tendenčně vykládat.

 

Bohužel i dnes se však stále setkáváme s novými zdeformovanými pohledy na tuto významnou historickou událost. Občas se dnes objevující tvrzení, že šlo o „českou alibistickou akci proti poražené německé armádě“, je třeba rázně odmítnout, protože toto povstání plně zapadá do kontextu evropského protiněmeckého odboje, kde můžeme tuto událost z vojenského i politického hlediska srovnávat s podobnými událostmi ve Varšavě, Paříži či velkých severoitalských městech jako jsou Janov, Milán či Turín.

Z vojenského i politického hlediska můžeme boje na pražských barikádách srovnávat především s Paříží, i když Praze hrozilo do značné míry i tragické vyústění, v lecčems podobné tragickému osudu Varšavy, kde povstalci, především mládež, bojovali od 1. srpna 1944 jako lvi, ale zvítězit nebylo v jejich silách. Nakonec po 62 dnech urputných bojů 2. října kapitulovali. Bilance povstání byla strašlivá – 9 700 povstaleckých bojovníků padlo, kolem 20 000 povstalců bylo raněno a dalších 15 000 bylo zajato. Během povstání zahynulo také asi 180 000 civilních obyvatel!

Povstalci v Paříži potom v šestidenních bojích v srpnu 1944 ztratili celkem na 500 padlých a 900 raněných. Během povstání zahynulo ve městě na 1 000 civilistů, často z důvodů krajní neopatrnosti, s jakou sledovali (mnohdy od kavárenských stolků) boje.

 

Praha však měla i svá specifika, kdy ve zdejším povstání sehráli vedle příslušníků vojenského odboje a lidových dobrovolníků v čele s mládeží velice významnou roli čeští policisté (obdobně jako v Paříži), pracovníci rozhlasu, železničáři a poštovní zaměstnanci. Povstání v Praze bylo zahájeno za zcela nepříznivých podmínek, které vyplývaly ze síly nacistů na straně jedné a z roztříštěnosti a neozbrojenosti českého odboje na straně druhé. Za zmínku stojí i značná vzdálenost front od města v době vypuknutí povstání. Existovaly však odboji známé zcela konkrétní záměry nacistů na zničení Prahy v podobě plánu ARLZ, a proto nešlo čekat na konec války se založenýma rukama.

Přes katastrofální nedostatek zbraní však důležité úspěchy první fáze povstání pozitivně ovlivnily především obdivuhodná bojová morálka povstalců, široký a rychlý záběr jejich úderů, který se navíc díky revolučnímu vysílání pražského rozhlasu neomezil jen na hlavní město. Vize českého vojenského odboje z počátku nacistické okupace, že v rozhodujícím okamžiku budou čeští vlastenci reagovat se stejným nadšením a obětavostí jako při mobilizaci v září 1938, se v květnu 1945 zcela potvrdila.

Květnové povstání v Praze i na českém venkově bylo zahájeno takřka s holýma rukama za poměru sil, které nemá, nepočítáme-li židovské povstalce ve varšavském ghettu v roce 1943, v evropském odboji obdoby. Českým povstalcům ve velké míře však nahrával fakt, že bojová morálka řadové německé armády nebyla již na takové výši, což jim v první fázi povstání umožnilo získat poměrně velké množství zbraní.

Na druhé straně však fanatismus velitelů početných, dobře vycvičených, zkušených a především zcela bezohledných jednotek SS, především v okolí města, potom způsobil, že druhá fáze povstání se změnila v těžký boj s lépe vyzbrojenou přesilou, kdy cynické poznámky některých současných neinformovaných publicistů o „alibistickém boji s poraženými Němci“ nejsou vůbec na místě.

O politickém pozadí pražského povstání, pražské operaci Sovětské armády, důvodech zastavení americké armády před Prahou a poměrech v České národní radě toho bylo již v posledních letech objasněno poměrně mnoho. Proto by si příběh pražských barikád konečně zasloužil v našem historickém vědomí místo, které si plně zaslouží.

Jindřich Marek

 

Aktuálně



Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

27. 03. 2025
Historie a vojenství číslo 1/2025 pojednává o zajímavých a méně známých kapitolách…
Za první světové války vznikalo i umění. Přesvědčili se o tom účastníci další přednášky Armádním muzeu

Za první světové války vznikalo i umění. Přesvědčili se o tom účastníci další přednášky Armádním muzeu

26. 03. 2025
Na dva druhy umění, které vznikalo pod rukama vojáků za 1. světové…
80. výročí amerického náletu na Prahu 25. března 1945

80. výročí amerického náletu na Prahu 25. března 1945

25. 03. 2025
Dnes si připomínáme 80 let od leteckého útoku na Prahu. První velké…
Dekrety a pamětní odznaky za protikomunistický odboj převzaly dvě desítky lidí

Dekrety a pamětní odznaky za protikomunistický odboj převzaly dvě desítky lidí

24. 03. 2025
Dvě desítky hrdinů, kteří odmítli komunistické zlo a postavili se mu na…
Přijďte ve čtvrtek do Armádního muzea na komentované historické filmy z našich sbírek

Přijďte ve čtvrtek do Armádního muzea na komentované historické filmy z našich sbírek

24. 03. 2025
Další podvečer při němž odborníci z VHÚ Praha komentují dochované historické filmové…