Václav Martínek - Oběť komunistického puče

16. 08. 2024

Komunisté se rádi chlubili tím, že při převratu v únoru 1948 nedošlo k žádným obětem na životech. Ve dnech vládní krize byl střelou příslušníka SNB skutečně zraněn jen jeden student. Došlo k tomu symbolicky 25. února, během pochodu pražských vysokoškoláků na Hrad. Události s převzetím moci bezprostředně související však své oběti měly – tou první se s největší pravděpodobností stal podplukovník letectva československé armády a bývalý účastník zahraničního odboje Václav Martínek.

Václav Martínek (1903–1948) patřil k odpůrcům nastupující komunistické totality a svými názory se netajil.
FOTO: VÚA-VHA

Narodil se 12. září 1903 v Domaníně u Třeboně. Po vychození obecné školy vystudoval třeboňské gymnázium, kde v roce 1923 maturoval. V té době se rozhodl pro dráhu vojáka z povolání a na podzim téhož roku se stal frek￾ventantem Vojenské akademie v Hranicích, kterou o dva roky později úspěšně ukončil. Následujících 17 let pak sloužil jako důstojník dělostřelectva. Okupace českých zemí jej zastihla jako velitele baterie u dělostřeleckého pluku 4 v Josefově.

Dne 16. prosince 1939 odešel z obsazené vlasti. Přes Slovensko a další země se dostal do libanonského Bejrútu, odkud odplul do Francie. V Agde, kde se formovaly jednotky čs. zahraniční armády na francouzské půdě, se hlásil 26. ledna 1940. Jeho jednotka však již do bojů nezasáhla a on sám se uprostřed chaosu francouzské porážky rozhodl pro evakuaci do Velké Británie. Počátkem února 1942 odešel od Československé samostatné brigády k letectvu působícímu v rámci britské Royal Air Force. Až do konce června 1943 sloužil v různých funkcích (např. jako velitel letištní obrany) u pozemního personálu 311. čs. bombardovací peruti. Následně byl přemístěn k Inspektorátu čs. letectva v Londýně. Působil zde jako organizační důstojník a také pobočník generála Karla Janouška.

Do vlasti se Martínek vrátil v srpnu 1945 v hodnosti podplukovníka. Za své zásluhy v odboji byl několikrát vyznamenán. Po válce působil na Velitelství letectva v Praze a v březnu 1947 byl přemístěn k velitelství letectva Oblasti 2 do Českých Budějovic. Patřil k rozhodným odpůrcům nastupující komunistické totality a svými názory se nijak netajil. Kvůli tomu se stal předmětem zájmu Obranného zpravodajství, komunisty ovládané vojenské kontrarozvědky. Došlo to tak daleko, že měl být za některé vůči komunistům kritické výroky dokonce trestně stíhán.

Ještě v den převratu byl podán návrh na Martínkovo postavení mimo činnou službu. O tři dny později byl doslova vyhozen ze své kanceláře. Následujícího dne, 29. února 1948, odešel na hráz Prostředního litvínovického rybníka, na dohled od českobudějovického letiště, a služební pistolí tam ukončil svůj život. V dopise na rozloučenou za důvod svého rozhodnutí označil politický vývoj posledních dnů a perzekuci, jíž byl vystaven.

Jiří Plachý
Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 28. února 2020.

Aktuálně



Chystáte se na 22. Tankový den? Pozor, čeká vás omezení dopravy v okolí Kamenného Přívozu

Chystáte se na 22. Tankový den? Pozor, čeká vás omezení dopravy v okolí Kamenného Přívozu

17. 08. 2026
V sobotu 29. srpna 2026 se ve Vojenském technickém muzeu Lešany uskuteční…
80 let VOP CZ

80 let VOP CZ

14. 08. 2026
V letošním roce si připomínáme 80 let od vzniku Vojenského opravárenského podniku v Šenově…
Prozkoumejte osudy hrdinů. Přečtěte si příběhy těch, kteří bojovali za vlast

Prozkoumejte osudy hrdinů. Přečtěte si příběhy těch, kteří bojovali za vlast

11. 08. 2026
Publicistický materiál, který začal vznikat jako Kalendárium hrdinů pro Lidové noviny a…
Od začátku školního roku jsme pro vás připravili nové přednášky o vojenské historii i oblíbené procházky. Rezervujte si svoje místo

Od začátku školního roku jsme pro vás připravili nové přednášky o vojenské historii i oblíbené procházky. Rezervujte si svoje místo

10. 08. 2026
Nový školní rok je také ve znamení nových přednášek ve Vojenském historickém…
Když historie ožívá mezi legendami RAF. Osamělý vlk se natáčel v Leteckém muzeu Kbely

Když historie ožívá mezi legendami RAF. Osamělý vlk se natáčel v Leteckém muzeu Kbely

09. 08. 2026
Existují místa, kde je minulost stále téměř hmatatelná. Jedním z nich je…