O významu revolučního roku 1848, známého také jako „Jaro národů“, jsme již ve stručnosti referovali například zde a zde. Revoluce v zemích Rakouského císařství samozřejmě určovala také dění v zemích Koruny české. Dokumenty i literatura k těmto událostem jsou velmi četné, a není proto od věci si jeden z vydaných pramenů dnes představit. V druhé řadě si touto publikací můžeme připomenout výročí formování národních gard, k němuž docházelo během dubna 1848.
Jedná se o deník Františka Václava Karlíka, vlasteneckého učitele v Rokycanech. Karlík se narodil roku 1808 v Hutích u Stráže na Jindřichohradecku. Byl pedagogem, hudebníkem a skladatelem a od roku 1845 působil na hlavní škole v Rokycanech. Roku 1852 se stal prvním učitelem na této škole a po dalších 20 letech odešel do penze. Zemřel ve věku úctyhodných 81 let 7. března 1889.
Jeho deník je cenným svědectvím bouřlivé doby, neboť autor jej psal jen sám pro sebe a odráží tedy jeho náhled na probíhající události. O těch bývá většinou zpraven z dobového tisku, který často cituje a komentuje. Z vojenských událostí stojí za pozornost jeho postoj k bojům Radeckého armády v severní Itálii, který není nijak pozitivní. Je ale třeba mít na paměti, že deník vyšel tiskem roku 1929 také proto, že souzněl se soudobým vysoce kritickým náhledem na starší události z období podunajské monarchie. Za velmi hodnotné lze také považovat pasáže týkající se ustanovení a organizace národních gard, překlady vojenského názvosloví, povelů atd. Výběr z deníku bohužel končí květnem 1848, a čtenář tak zůstane ochuzen o Karlíkův pohled na červnové pražské svatodušní bouře.
Drobná publikace, kterou z rukopisného deníku vybral, vydal a úvodem a poznámkami opatřil JUDr. a PhDr. Robert Maršan, má formát cca 18 x 13 cm a vyšla ve dvou dílech. První díl s úvodem zahrnuje období leden až březen, druhý díl pak duben až květen 1848. Text je doplněný poznámkovým aparátem, vysvětlivkami a několika černobílými ilustracemi.
Prezentovaná publikace zůstává rozhodně zajímavým vydaným pramenem k 170 let starým událostem. Dodnes je cenným svědectvím i komparačním materiálem k revolučnímu roku 1848.
První svazek Karlíkových pamětí si lze přečíst on-line zde.
Citace:
KARLÍK, František Václav. Rok 1848 : dle deníku vlasteneckého učitele Františka Václava Karlíka v Rokycanech. V Praze: Český čtenář, 1929-1931. 2 sv.