Před budovou Generálního štábu Armády České republiky v Praze 6 na Vítězném náměstí byla ve čtvrtek 24. března slavnostně zahájena výstava, která přibližuje dění válečného roku 1942, tedy před 80 lety. Na 22 panelech je představena celá paleta bojových míst i nasazení československých vojáků na několika frontách. Zmapován je i domácí odboj a atentát na Reinharda Heydricha.
Výstava Válečný rok 1942 je dílem historiků Vojenského historického ústavu Praha Jindřicha Marka a Tomáše Jakla. Slavnostní vernisáže se zúčastnili náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec, první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, generálporučík Jaromír Zůna, radní Prahy 6 Eva Smutná a další hosté.
Úvodní slovo pronesl generálporučík Jaromír Zůna. Kromě jiného připomněl, že se jedná již o 71. výstavu, která je pořádána před budovou Generálního štábu AČR. „Jsem rád, že pravidelné výstavy připomínají statečnost československých a českých vojáků… Odkaz vlastenectví všech hrdinů je právě v dnešních dnech mimořádně důležitý. Dnešní svět opět není bezpečný. Na Ukrajině sledujeme už několik týdnů eskalaci násilí a akty lidské krutosti. Na místě je proto mimořádná ostražitost. Pokud to bude potřeba, jsou všichni vojáci Armády České republiky připraveni bránit náš stát a splnit všechny úkoly, které dostanou.“
Jaromír Zůna, ale také náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec pak shodně zmínili důležitost včlenění České republiky a české armády do struktur NATO, připomněli důležitost spojeneckých vazeb a smluv. „Dnes se stejně jako před 80 lety ukazuje, jak klíčové je mít po boku odhodlané spojence,“ zdůraznil generálporučík Jaromír Zůna.
Autoři výstavy Jindřich Marek a Tomáš Jakl k válečnému roku 1942 kromě jiného zmiňují: „Čtvrtý rok světového válečného konfliktu byl posledním rokem triumfů armád paktu Berlín – Řím – Tokio. V druhé polovině roku se však pozvolna, ale jistě začala vojenská situace na bojištích obracet ve prospěch armád protihitlerovské koalice, podporovaných sílícím odbojem v okupovaných evropských zemích. Do vítězného konce války však stále bylo ještě daleko a německé továrny na smrt teprve zahajují vyvražďování Židů, Romů a dalších „podlidí“ z pohledu nacistické ideologie. Ještě padnou miliony vojáků, zemřou statisíce evropských odbojářů a těžké zkoušky budou čekat i na decimovaný český odboj. Vůle dobrých a statečných lidí mnoha národů však nedovolí, aby šílené vize Adolfa Hitlera a jeho příznivců byly naplněny.“
Jednotlivé panely výstavy jsou tematicky věnovány následující okruhům: válka v Arktidě, boje v Indickém a Tichém oceánu, život v protektorátu a situace českého odboje, rasová perzekuce, československá armáda ve Velké Británii, příprava výsadkářů, operace Anthropoid, vyhlazení Lidic, českoslovenští letci ve Velké Británii, čs. armáda v Sovětském svazu, čs. armáda ve Východním Středomoří, válka v Severní Africe a strategický přelom roku 1942, vedoucí kromě jiného i k porážce nacistických armád u Stalingradu.
Panely výstavy kombinují základní textové informace s četnými fotografiemi, které ilustrativně ukazují šíři jednotlivých bojů, zobrazují také situaci v Protektorátu Čechy a Morava. Autorem působivého výtvarného řešení výstavy je grafik VHÚ Milan Syrový.
RED