Svou vojenskou dráhu začal v 70. letech minulého století, v 90. letech si vydobyl renomé v zahraničních misích, v letech 2012 až 2015 sloužil jako náčelník Generálního štábu AČR a vrcholem jeho kariéry bylo, když se před třemi roky ujal funkce předsedy Vojenského výboru NATO. Naplno tak využil své praktické vojenské (bojové) zkušenosti i poznatky získané studiem doma i v zahraničí.
Fotogalerie
Petr Pavel pochází z vojenské rodiny, narodil se 1. listopadu 1961 v Plané u Mariánských Lázní. Vojenská studia započal na gymnáziu v Opavě, kde studoval v letech 1975 až 1979. Poté v letech 1979 až 1983 pokračoval na Vysoké vojenské škole pozemního vojska ve Vyškově. Vzdělání si dále rozšířil postgraduálním studiem na Vojenské akademii v Brně, kterému se věnoval v letech 1988 až 1991. V porevoluční éře své teoretické znalosti rozšiřoval na školách a univerzitách ve Velké Británii – ať už vojenských, nebo civilních. Za zmínku stojí, že na King’s College London v letech 2005 až 2006 vystudoval obor mezinárodní vztahy.
Pavel se ve své vojenské kariéře dostal tak vysoko i díky tomu, že teoretické znalosti se v jeho případě spojily s příkladnou vojenskou dráhou. V dobách Varšavské smlouvy působil kupříkladu jako velitel výsadkové průzkumné roty zvláštního určení. V 90. letech – v nové geopolitické situaci – se účastnil mise UNPROFOR na Balkáně. V lednu 1993 se tak podílel na akci, jejímž cílem bylo evakuovat početnou francouzskou jednotku, která se nalézala v chorvatském obklíčení a byla vystavena minometným útokům. Petr Pavel pak spolu s několika kolegy za svou statečnost obdržel francouzský Válečný kříž.
Po roce 1989 Pavel též prokázal své manažerské a velitelské schopnosti. Mimo jiné sloužil u Vojenského zpravodajství, v letech 1999–2002 působil jako vojenský asistent ředitele pro operace RC North, Brunssum, Nizozemsko. Následně byl zástupcem velitele mechanizované divize (2002) a velitelem specializovaných sil (2002–2003), pracoval také jako národní vojenský představitel při US CENTCOM, Tampa, USA, a při US CENTCOM Forward, Katar (2003). Jeho kariérní postup pokračoval: pracoval jako zástupce velitele Společných sil (2003–2005), Českou republiku reprezentoval jako zástupce vojenského představitele ČR při EU v Bruselu (2007–2009) a poté jako národní vojenský představitel ČR v SHAPE v Monsu (2010–2011).
Na počátku července roku 2011 se Petr Pavel stal zástupcem náčelníka Generálního štábu – náčelníkem štábu. O rok později se ujal funkce náčelníka Generálního štábu, jeho výhodou pro kladné přijetí ve vojenském prostředí byly jeho velké profesní zkušenosti. Na druhou stranu se musel vyrovnat s tím, že se právě vytvářela nová obranná strategie. Když se o tři roky později s funkcí loučil, uvědomoval si, že nešlo o příliš lehké období, což bylo dáno mimo jiné dlouhodobými problémy s podfinancováním nebo poddimenzovanými početními stavy. Ostatně sám Pavel chtěl tyto chronické problémy řešit a neváhal na ně otevřeně upozorňovat politickou reprezentaci i veřejnost.
Petr Pavel však i v dalších letech nosil uniformu s českou vlaječkou na rameni. V roce 2014 byl zvolen jako první voják ze zemí bývalého východního bloku do čela Vojenského výboru NATO, funkci převzal v červnu 2015. Vykonával ji v době, kdy napětí ve světě spíše stoupalo, a navíc se komplikovaly vztahy s Ruskem.
Armádního generála Petra Pavla by v čele Vojenského výboru NATO měl v červnu 2018 vystřídat maršál britského vojenského letectva Stuart Peach.
Petr Janoušek