Vojensko-historická expozice se nachází v uzavřeném vojenském objektu Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově, ve spojovacím prostoru mezi učebními bloky A-C a pavilonem kateder a není určena veřejnosti. Zpřístupněna bývá v rámci Dne otevřených dveří nebo dětských dnů. Vznikla ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha.
Vojenská část stálé expozice odráží poslání Velitelství výcviku – Vojenské akademie, jímž je především vzdělávání a příprava personálu pro potřeby AČR. Záměrem expozice bylo představit prostřednictvím exponátů široké spektrum vojenských odborností, celou škálu jednotlivých kurzů a příprav organizovaných VeV-VA, od základní přípravy, přes kariérovou, odbornou, až po speciální přípravu. Část expozice (včetně spektakulárního panoramatu check-pointu), je věnována jedné z priorit armády - přípravě do zahraničních operací.
Příprava vojenského profesionála, to je i širší povědomí o vojenských dějinách. A právě některé z významných událostí spojených s 1. a 2. světovou válkou i poválečným obdobím jsou připomenuty v historické části expozice. Z období 1. světové války a vzniku republiky jsou připomenuty Bitva u Zborova z roku 1917, v obecné rovině Československé legie v Rusku a jejich sibiřská anabáze z let 1918-1920, legionářské boje v severní Itálii či působení roty Nazdar a čs. střelecké divize ve Francii. Situace po vzniku samostatného státu a boj za jeho integritu jsou zastoupeny bojem o Těšínsko (1919) a událostmi odehrávajícími se Slovensku v témže roce. Jeden z panelů je věnován i vývoj čs. armády v meziválečném období.
Období 2. světové války je pak zaměřeno především na nejvýznamnější události s účastí československých vojáků. Připomenuty jsou Bitva o Anglii, boje na Blízkém východě a v Africe (Tobruk 1941), na východní frontě (Sokolovo a Kyjev 1943, Dukla 1944, Ostrava 1945) či boje na západní frontě (obléhání Dunkerque 1944-1945). Domácí odboj je zachycen na pozadí výsadků do protektorátu, především pak operací ANTHROPOID z roku 1942. Nedílnou součástí je i historický exkurz do období ČSLA před rokem 1989.
Monumentálnost expozici dodává kolekce bust osobností československých vojenských dějin a jejich medailonů. Budoucí příslušníci ozbrojených sil tak mají možnost seznámit se s takovými osobnostmi, jakými byli člen legendární skupiny Tři králové Václav Morávek, hrdina od Dunquerku gen. Alois Liška, letecký maršál a arm. gen. Karel Janoušek, ale i kpt. Otakar Jaroš, gen. Karel Klapálek, gen. Vojtěch Boris Luža, gen. Sergěj Jan Ingr. Mohou si připomenout i životní osudy výsadkáře Jana Kubiše, jednoho z vykonavatelů atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Velitelství výcviku – Vojenská akademie Vyškov
Adresa: Velitelství výcviku – Vojenská akademie Vyškov, Víta Nejedlého, Vyškov 682 01
e-mail: info@vavyskov.cz
Kontakt: 973 450 582, 724 071 147
Facebook: https://www.facebook.com/InfoVeVVA