Spektakulární bitva americké a německé armády ozdobila 16. Tankový den v Lešanech

Spektakulární bitva americké a německé armády ozdobila 16. Tankový den v Lešanech

01. 09. 2018

V pořadí již 16. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany přinesl v sobotu 1. září divákům, kteří zaplnili  i přes nepříznivé počasí celé ochozy zdejší arény, jedinečný zážitek. Představila se celá plejáda tanků zachycujících stoletý vývoj této zbraně od první světové války až po dnešek. Vrcholem dne však bylo bojové střetnutí, které připravili členové klubů vojenské historie: bitva americké armády s německými protivníky z druhé světové války.

 

Ranní počasí neslibovalo v sobotu 1. září zrovna příjemný den, přesto se už od osmé hodiny shromažďovali před branou lešanského muzejního areálu příznivci vojenské historie, návštěvníci Tankového dne. Vydatný déšť pro ně rozhodně nebyl překážkou – a za svoji vytrvalost a schopnost nevnímat nepřízeň počasí byli také odměněni.

Program začínající v půl jedenácté už totiž neprovázel déšť, pršet přestalo. Jen obloha byla zamračená a mraky nízko položené. To také zapříčinilo, že se neuskutečnil chystaný průlet letounu C-11, který byl na 10.30 naplánován. Letadlo startující z pražského kbelského letiště se muselo zhruba pět kilometrů od Lešan kvůli nízkým mrakům vrátit zpět. To byla ale kvůli počasí také jediná změna programu.

Tankovému dni přihlíželi četní hosté, vládu České republiky reprezentovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Slavnostní zahájení se neslo v důstojném duchu – na úvod zazněly francouzská a česká hymna. Marseillaisa zazněla proto, že prvním významným exponátem dne byl francouzský tank Renault FT-17, který Vojenskému historickému ústavu Praha zapůjčilo muzeum v Saumuru (více o tanku ZDE).

Všechny diváky v ochozech přivítal ředitel VHÚ, plk. gšt. Aleš Knížek. Návštěvníky pozdravila také brigádní generálka Lenka Šmerdová. Ta rovněž převzala od Pavla Rogla z klubu vojenské historie 16. obrněné divize US Army symbolický šek na 40 000 korun, které tento klub věnoval Vojenskému fondu solidarity.

Ještě před oficiálním zahájení čekala na diváky scéna zobrazující střet Policie České republiky s demonstranty. Následovalo zajištění drogového dealera, opět byla v akci Policie ČR.

Program Tankového dne zahájil již zmíněný tank Renault FT-17, který byl vystavený na podvalníku vozu Tatra a několikrát objel arénu. Doprovázel ho československý tank LT-38 a nejmodernější tank Armády ČR, T-72M4CZ. Následně se v Aréně objevily tanky z meziválečného období, ať už to byl československo-švédský licenční tank, anebo exportní verze LT-38, tank LTP určený pro export do Peru.

Arénou projížděly posléze americký druhoválečný tank Stuart, rovněž americký stíhač tanků Jackson, objevil se německý stíhač tanků Hetzer. Ze strojů používaných bezprostředně po druhé světové válce to byly dva sovětské tanky, těžký tank IS-3 a střední tank T-34/85.

Z období studené války se divákům představil sovětský tank T-55, jeden z vůbec nejrozšířenějších typů tanků v celé historii, který byl vyráběn již od počátku v 50. let. Vedle něj pak arénou projížděl americký tank M-60, který byl do výzbroje zařazován v 60. letech a v některých armádách slouží dodnes; to je ostatně i případ sovětského tanku T-55. Tyto stroje doplnil ještě další zástupce sovětské tankové školy, tank T-72, který se vyráběl od počátku 70. let.

Do arény posléze premiérově vjelo i vozidlo TITUS. Vůz TITUS (Tactical Infantry Transport & Utility System) je nové obrněné vozidlo 6×6 kategorie MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected), které vzniklo ve spolupráci francouzské firmy Nexter Systems a naší firmy Tatra Trucks, která poskytla vozidlu podvozek. Vozidlo má široký rozsah použití, především jako obrněný transportér nebo hlídkové/velitelské vozidlo.

Druhou část programu 16. Tankového dne tvořila bitva, která zobrazovala střet vojáků německé a americké armády během druhé světové války. Bez nadsázky lze říct, že šlo o nejefektnější a nejrozsáhlejší bitevní ukázku, jakou lešanská arény v posledních rocích viděla. Podíleli se na ní desítky vojáků – příslušníků klubů vojenské historie, v akci byla více než desítka těžkých vojenských vozidel a střílelo se z mnoha zbraní. Nejen z ručních, ale ke slovu se dostala i německá lehká polní houfnice 105 mm či kanón z amerického stíhače tanků Jackson.

Mimořádný ohlas vyvolaly v divácích nejen zvukové efekty, ale i ty světlené – ať už to byly pozemní výbuchy, anebo ohně sršící z německého plamenometu.

Bojová ukázka trvala několik desítek minut a obsahovala jak prvotní americký útok, tak i jeho německé odražení a následný protiútok. Jakmile ale vjely na scénu těžké americké stroje a objevily se nové posily, byla německá ofenziva zatlačena a boj následně skončil americkým vítezstvím.

Skutečnými vítězi ale byli všichni členové dvou klubů vojenské historie, kteří tuto ukázku připravili: členové KVH 16. obrněné divize a KVH Gardekorps. Za předvedené ukázky jim patří velký dík – ostatně diváci tleskající pochodujícím vojákům na závěr ukázky jasně dali najevo, že se jim dění líbilo.

Pak už čekalo návštěvníky 16. Tankového dne rozloučení s programem, po němž následovaly jízdy výherců soutěží technikou v aréně.

Zhodnocení 16. Tankového dne z úst ředitele Vojenského historického ústavu Praha, plk. gšt. Aleše Knížka, si můžete prohlédnout zde:

 

Aktuálně



Milovická tragédie před Vánoci roku 1974

Milovická tragédie před Vánoci roku 1974

20. 12. 2024
Přestože komunističtí propagandisté prezentovali realitu jako „normalizovanou“, dobře věděli, že otázka vnuceného…
Uvádění Československé lidové armády do stupňů bojové pohotovosti v 80. letech

Uvádění Československé lidové armády do stupňů bojové pohotovosti v 80. letech

14. 12. 2024
V roce 1979 byla přijata nová Směrnice pro uvádění ČSLA do bojové pohotovosti,…
Očitá svědectví z let 1936‒1937 o zemi, kde „zítra“ znamenalo pro mnohé zmar a smrt

Očitá svědectví z let 1936‒1937 o zemi, kde „zítra“ znamenalo pro mnohé zmar a smrt

09. 12. 2024
Českoslovenští vlastenci věřili v kritických dnech podzimu roku 1938, že v případě napadení republiky…
Unifikace čs. branné moci a první velká (závěrečná) cvičení ve filmu

Unifikace čs. branné moci a první velká (závěrečná) cvičení ve filmu

05. 12. 2024
Ve čtvrtek 28. listopadu 2024 proběhla v přednáškovém sále Armádního muzea Žižkov třetí…
První válečná zima na Jadranu

První válečná zima na Jadranu

02. 12. 2024
Jaderské moře je dnes pro mnoho Čechů symbolem ideální letní dovolené. Mnoho…