V neděli 18. května se v severočeské obci Braňany uskuteční historicko-vojenská akce Mír nebyl zadarmo, která připomene nálety a bombardování této oblasti během druhé světové války. Na akci bude k vidění i dobová technika ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha.
Americká 8. letecká armáda se na počátku května 1944 pokusila zničit německý průmysl na výrobu pohonných hmot. Proto zahájila sérii náletů, které vstoupily do historie jako Battle of Fuel (Bitva o palivo - o benzín). Cílem náletů se staly i některé rafinérie na území Čech – v prvé řadě to byl petrochemický závod Sudetenlandischen Treibstoffwerke (STW) u měst Záluží a Most. Bombardéry přitom útočily na závody STW nejen v květnu 1944, ale následně i v červenci a pak během podzimních a zimních měsíců 1944/1945.
Připomínku sedmdesátého výročí zahájení Bitvy o palivo nazvanou Mír nebyl zadarmo pořádá obec Braňany, která leží v blízkosti Mostu a také někdejších míst, kam dopadaly spojenecké bomby. Na akci se podílí také Vojenský historický ústav Praha či Akademie věd České republiky.
Akce začíná v Braňanech v neděli 18. května v 10.00 a měla by trvat zhruba do 17.00. Místem hlavního dění se stane prostor u kulturního domu. K vidění budou ukázky vojenské techniky (včetně té z VHÚ) užívané sovětskou, americkou, britskou a německou armádou. Příjezd kolony historických vozidel se očekává zhruba v 10.30. Instalováno zde bude také dobové ležení. Návštěvníci si budou moci prohlédnout dobové ruční zbraně i předměty denní potřeby vojáků z druhé světové války. V plánu jsou také projížďky obrněným transportérem německé armády. Připravená bude i airsoftová střelnice a dětské hornické hry a atrakce.V místech, kde je výhled na nejhlubší hnědouhelný důl v Evropě – lom Bílina, vyrostou čtyři soutěžní trasy. Na nich si děti vyzkouší práci pohádkových postav, které podle pověstí pomáhají horníkům s těžbou. Spolu s permoníky, ohnivcem a drakem tak návštěvníci nahlédnou do historie hornictví, které má v Podkrušnohoří více než sedmisetletou tradici.
V rámci akce budou pořádány i výlety do předpolí lomu Bílina, do místa unikátního a rozsáhlého archeologického výzkumu vztahujícího se k době druhé světové války. V minulosti zde pyrotechnici také likvidovali válečnou munici. Součástí výletu proto bude i odborný archeologický a pyrotechnický výklad.
Vstup na celou akci je zdarma.
RED