Tradice udělování čestných zbraní význačným osobnostem jako ocenění za jejich vynikající vojenské či politické služby a potvrzení výjimečného společenského postavení je skutečně dávná. Již římský imperátor Julius Caesar rozdával zasloužilým bojovníkům zlacené meče, přilby a štíty. Od původních poměrně robustních a těžkých darovacích mečů se v průběhu 18. století postupně přešlo k výrazně lehčím kostýmním mečům, kordům nebo šavlím. Darovací exempláře nejsou zbraněmi v pravém slova smyslu, nebyly určeny k boji a na jejich konečnou podobu měla větší vliv než funkčnost především snaha o maximální honosnost a zdobnost. Na výrobě předmětů, které často reprezentují naprostý vrchol uměleckého zpracování chladných zbraní, se podíleli mistři různých uměleckých řemesel – vedle mečířů i zlatníci, rytci, cizeléři apod.
Ve sbírkách Vojenského historického ústavu se darovacích zbraní vyskytuje hned několik. Jedním z nejzajímavějších je dar důstojníků španělského Lusitánského 12. jezdeckého pluku čestnému plukovníku a budoucímu nástupci habsburského trůnu arcivévodovi Františku Ferdinandovi d´Este. V červené kazetě vyložené sametem jsou uloženy dvě honosně provedené zbraně z počátku 90. let 19. století, pocházející z dílny královského mečíře Nicolase Martina z Madridu. První z nich je jezdecký kord s mohutným šavlovým košem, který je na vnější straně zdoben leptaným a zlaceným reliéfem královské koruny a zkřížených zbraní na zrněném podkladě. Druhou pak subtilní historizující kord s čepelí širokou pouhý jeden centimetr a křížovou záštitou, jejíž ramena jsou zakončena stylizovanými hlavičkami indiánů.
Čepele obou zbraní mají prakticky shodnou výzdobu – v horní polovině jsou na černém podkladu zdobeny bohatým leptaným a zlaceným rostlinným ornamentem v kombinaci s vojenskými trofejemi. Na vnější straně pod záštitou jsou obě čepele opatřeny španělským královským znakem, ve výbrusu pak darovacím nápisem: A SU CORONEL HONORARIO S.A.I. Y R. ARCHIDUQUE FRANCISCO FERNANDO / LOS JEFES Y OFICIALES DE CAZADORES DE LUSITANIA 12O DE CABALLERIA.