05 Cihla s kolkem římské X. legie, Rakousko, 2. polovina 2. století

05 Cihla s kolkem římské X. legie, Rakousko, 2. polovina 2. století

Cihla s kolkem v podobě otisku podešve legionářské boty, latinsky caliga, s nápisem LegioXGPF, Legio Decima Gemina Pia Fidelis (desátá legie, zdvojená, oddaná, věrná) a stylizovaným lístkem svlačce, byla získána archeologickým výzkumem římské vojenské pevnosti Mušov na jižní Moravě. Lokalita byla známa místním zemědělcům, kteří při zemědělské činnosti vyorávali římské předměty a jejich zlomku. V letech 1926 až 1928 vedl výzkum pod záštitou Státního archeologického ústavu zkušený archeolog a badatel, žatecký rodák Anton Gnirs. Jeho výzkum odkryl lázně s hypokaustem; podpodlahovým topením; vodovod a základy staveb se zbytky malovaných omítek. Další terénní výzkumy proběhly pod vedením Jaroslava Tejrala v letech 1976 až 1979 a od roku 1984 probíhá terénní výzkum Mušova a jeho okolí dodnes za vedení Balázse Komoróczyho.

Vrch nad Mušovem byl rozsáhlou pevností obehnanou dvojitým až trojitým příkopem a hliněnou, napálenými cihlami zpevněnou hradbou s dřevěnými strážnými věžemi. Cihly s kolkem desáté legie ukazují na Vindobonu, nynější Vídeň, odkud byl stavební materiál do pevnosti dovážen. Od Mušova až k Olomouci je z Moravy známo na 25 pochodových táborů římských legií a podle jejich koncentrace okolo Mušova se odhaduje, že zde mohlo naráz přebývat až 100 000 římských vojáků. Strategické návrší nad Dyjí bylo využito Římany poprvé při tažení Tiberia proti Marobudovi v roce 6 n. l. Hlavní úloha mu ale připadla po odražení útoku germánských Markomanů a Kvádů a sarmatských Jazygů v letech 165 až 171, kdy dospěli barbaři až na římské území a oblehli město Aquilea. Římané zahájili roku 172 ofenzivu a překročili Dunaj. Legie se vydaly z Carnunta a Vindobony podél toku Dyje s cílem porazit Markomany vedenými Ballomarem. Po jejich porážce v roce 174 se musel Markus Aurelius odebrat na Blízký Východ, ovšem mír nevydržel dlouho a roku 177 začaly boje znovu. Za třetí fáze války pronikli Římané hluboko na území Germánů a vedou se diskuze, zdali smrt Marka Aurelia 17. března 180 zabránila vzniku nové římské provincie za Dunajem, nebo jestli bylo stažení legii Commodem oprávněné pro neustávající odpor Germánů.

Aktuálně



Most u Remagenu rozzuřil Hitlera

Most u Remagenu rozzuřil Hitlera

14. 03. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…
Nová výstava „Jaro 1945 – čas nadějí a iluzí“ před budovou Generálního štábu AČR popisuje závěrečnou fázi 2. světové války

Nová výstava „Jaro 1945 – čas nadějí a iluzí“ před budovou Generálního štábu AČR popisuje závěrečnou fázi 2. světové války

13. 03. 2025
Vernisáž výstavy „Jaro 1945 – čas nadějí a iluzí“ proběhla před budovou…
Podívejte se na techniku, která byla nasazena v ostravské operaci

Podívejte se na techniku, která byla nasazena v ostravské operaci

12. 03. 2025
Další díl seriálu Novinky.cz 1945 - Rok osvobození se věnuje ostravské operaci.…
Vznik 3. čs. střeleckého pluku „Jana Žižky z Trocnova“

Vznik 3. čs. střeleckého pluku „Jana Žižky z Trocnova“

12. 03. 2025
V sobotu 15. března si kromě smutně proslulého výročí okupace českých zemí nacistickým…
Američané rozpoutali v bombardovaném Tokiu ohnivé peklo. O oběti se velení nestaralo

Američané rozpoutali v bombardovaném Tokiu ohnivé peklo. O oběti se velení nestaralo

10. 03. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…