Československý kulometný pás vz. 24

Československý kulometný pás vz. 24

Rozhodnutí o zavedení německého náboje 7,92 mm a pušky systému Mauser postavilo hlavní štáb MNO před otázku adaptace rakouských kulometů Schwarzlose vz. 7, 7/12 a 16 A v ráži 8 mm Mannlicher (náboj vz. 93). Rozdíly mezi oběma náboji nespočívaly pouze v odlišných rozměrech, nýbrž také v použitém druhu prachu, velikosti prachové náplně, tlaku při výstřelu a hmotnosti střel.

Práce na adaptacích svěřilo MNO Zbrojovce Ing. F. Janeček v Praze – Nuslích, jež se výrobou součástí pro rakouské kulomety zabývala již od roku 1922 a v následujícím období úspěšně zvládla přestavbu na náboj 7,92 mm Mauser, podmíněnou ze strany zbrojního odboru možností využití kulometu v obou rážích výměnou minimálního množství součástí.

Na základě rozhodnutí výzbrojní komise ze dne 6. listopadu 1924 dostaly adaptované rakouské kulomety vz. 7/12  a 16 A označení „kulomet (Schwarzlose) vz. 7/24“, v budoucnu zcela nové vyráběné zbraně měly být pro odlišení označeny jakožto „kulomet (Schwarzlose) vz. 24“. Jelikož si adaptace vyžádala rovněž vývoj nových nábojových pásů odlišného provedení, rozhodla komise o jejich zavedení pod označením „nábojové pasy vz. 24“.

Pásy pro adaptované kulomety se na první pohled odlišovaly od rakouských koženým zaváděcím jazykem s nalisovaným mosazným kroužkem s vnitřním průměrem 10 mm. Lišily se rovněž šířkou 37 mm, rakouské byly o 3 mm širší. Rakouské vzory 7/12 a 17 také měly na obou koncích kožený zaváděcí jazyk, avšak bez kroužku. Sešité dva popruhy z konopné tkaniny spojovala s koženým jazykem pásu vz. 24 mosazná spojka, zajištěná pěti dutými nýtky. Na lícové straně spojky bylo vyraženo písmeno S, označující náboj 7,92 mm Mauser a číslo 100 nebo 250, označující počet nábojů v pásu. Rubová strana nesla značku výrobce v podobě spojených písmen FJ a letopočet roku výroby. Pásy, převzaté zbrojně technickým úřadem (ZTÚ) u firmy Janeček, měly na koženém jazyku vyraženo písmeno F, přejímací značku v podobě čs. lvíčka v kroužku a poslední dvojčíslí roku převzetí.

Lůžka pro jednotlivé náboje, nazývané průvlečky, oddělovaly dvě mosazné spojky, spojené s pásem pomocí tří dutých nýtů, zatímco u rakouských pásů tvořil spojku jeden ohnutý ocelový pásek, zajištěný také třemi dutými nýty. Pro snazší orientaci o počtu vystřílených ran nesly obě strany pásu protichůdně vytištěná čísla černou razítkovací barvou, vždy po 25, takže nabíječ střelce mohl registrovat ubývající počet nábojů v pásu. Blíže mosazné spojky nesl pás také písmenné a číselné označení partie tkaniny a na konci koženého jazyku byla vyražena velká číslice, označující výrobní napětí tkaniny.

Spolehlivá funkce kulometu závisela do značné míry na mechanických vlastnostech pásu, zejména na jeho elasticitě. Způsobů, jakými bylo možné skladové, zejména dosud nepoužité pásy připravit k používání, aniž by hrozilo riziko většího množství zádržek při střelbě, se osvědčilo v průběhu let používání několik. První z nich spočíval v úplném ponoření nového pásu do oleje a jeho promnutí rukama s následným protažením jednotlivých průvleček dřevěným kolíkem. V poslední fázi byl celý pás násilím natažen a poté sušen, jelikož olejem nasátý pás zvyšoval pasivní odpory při vytahování jednotlivých nábojů při střelbě.

Jiný osvědčený způsob spočíval ve vyprání nového pásu v teplé vodě s mazlavým mýdlem, protažení průvleček silnějším dřevěným kolíkem, jeho natažením a následným usušením. Pro zvláčnění nových suchých pásů pomáhalo také jejich důkladné promnutí a protažení každé průvlečky pomocí kolíku namočeného v oleji.

Nejméně pracný, avšak ekonomicky značně nevýhodný způsob zvláčnění jednotlivých pásů spočíval v jejich 3 až 4násobném protažení zbraní střelbou ostrými či cvičnými náboji, což by však vzhledem k počtu, přidělenému ke každé zbrani, představovalo značnou zátěž. V polních podmínkách se rovněž osvědčilo kroucení naplněných pásů v nataženém stavu, což vedlo ke zvýšení elasticity, a tím i spolehlivější funkce pásu.

Pás z roku 1929 vyrobený firmou Zbrojovka Ing. F. Janeček v Praze získalo muzeum v roce 1995 převodem z Prototypy, a. s., Brno.

 

Délka pásu: 6470 mm

Šířka pásu: 37 mm

Počet nábojů v pásu: 250 ks

Hmotnost prázdného pásu: 1044 g

Aktuálně



Systém vojenského školství v posledním dvacetiletí ČSLA

Systém vojenského školství v posledním dvacetiletí ČSLA

26. 07. 2025
Počínaje školním rokem 1972/73 byla v Československé lidové armádě zavedena nová školská soustava.…
Výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

Výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

23. 07. 2025
Připomínáme si 130 let od narození brigádního generála Františka Moravce, muže, který…
Branná povinnost v Československu (1918‒1939) jako téma souladu i střetávání zájmů obrany státu a politických hledisek

Branná povinnost v Československu (1918‒1939) jako téma souladu i střetávání zájmů obrany státu a politických hledisek

21. 07. 2025
Na jaře letošního roku uplynulo 105 let od uzákonění branné soustavy Československé…
První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

16. 07. 2025
Vojenský historický ústav Praha uspořádal na začátku prázdnin Letní školu pro seniory…
Na RMS Mauretania okolo Afriky do Velké Británie

Na RMS Mauretania okolo Afriky do Velké Británie

15. 07. 2025
Dne 5. července 1943 okolo páté hodiny odpolední vyplula z egyptského přístavu Port…