Po obecních volbách 1938

Po obecních volbách 1938

Ve dnech 22., 29. května a 12. června 1938 proběhly v Československé republice volby do obecních zastupitelstev. Byly to poslední volby v meziválečné ČSR a až do roku 1990 také poslední volby u nás, které byly vyhlášeny s respektem ke všem principům moderní demokracie.

Obecní volby proběhly na pozadí politické krize v Československu vyvolané zahraniční politikou hitlerovského Německa a aktivitami Sudetoněmecké strany (SdP), která v duchu instrukcí německých nacistů pracovala na destrukci prvorepublikové ČSR. Strana brala chystané obecní volby jako prostředek k tomu, aby dokázala, že je výhradním politickým zástupcem a mluvčím německé menšiny v Československu. Po úspěchu v parlamentních volbách roku 1935 svůj volební výsledek dokázala SdP v obecních volbách ještě vylepšit. Je však nutné podotknout, že ačkoliv volby byly vypsány jako demokratické, v Němci osídleném pohraničí byla jejich příprava a průběh silně ovlivněny bezohlednou agitací SdP. Ve výsledku se tak o široké soutěži kandidátů a politických stran nedalo hovořit. Po anšlusu Rakouska, který na české Němce silně zapůsobil, SdP pohltila zavedené německé strany v ČSR, jako byl Německý svaz zemědělců (agrárníci) a Německá křesťanskosociální strana lidová. Do voleb tak své kandidáty v pohraničí dosazovaly ve statisticky významnějším množství pouze československé menšiny, němečtí sociální demokraté a komunisté. Voliči a kandidáti antifašistických stran však byli vystaveni ze strany SdP nevybíravému nátlaku. Na denním pořádku byly provokace, výhružky i fyzické násilí, ke kterým se připojili i realizované hrozby propuštění ze zaměstnání a bojkot živnostníků podporujících antifašisty. V důsledku se tak téměř v polovině obcí s majoritou německého obyvatelstva ustanovila jen jednotná kandidátka SdP a nutnost voleb zde odpadla. Jelikož se již nestihlo volby v celku statisticky zpracovat, jsou k dispozici jen kvalifikované odhady, které hovoří přibližně o 90 % německých hlasů pro SdP. Takové číslo mohlo Henleinově straně sloužit jako velmi účinný nástroj k prosazování svých zájmů i před světovou veřejností.

Reakce na výsledky voleb však nebyla v českém tisku příliš alarmující. Komentář v Lidových novinách zdůrazňoval, že „nelze mluvit o henleinovské totalitě“ a ocenil životnost českých menšin. Stejný tón k výsledkům v pohraničí nasadil i deník Československé obce legionářské Národní osvobození, který navíc ocenil výsledky v oblastech s majoritou „československého“ obyvatelstva, které dle deníku podpořily současnou vládu a ty, kteří připravují novou úpravu národních poměrů. Obecní volby a jejich propagandistické využití SdP, potažmo nacisty, byly přitom jedním z důležitých kroků na cestě k destrukci meziválečné republiky, která již za necelý rok neměla existovat.

Národní osvobození s komentářem k výsledkům obecních voleb je k dispozici online zde.

Aktuálně



Věnujte DiGiMÁK! Přispějte do sbírky na pomoc válečným veteránům

Věnujte DiGiMÁK! Přispějte do sbírky na pomoc válečným veteránům

29. 10. 2024
Přispějte zakoupením vlčího máku na péči o válečné veterány. Do 11. 11.…
Chcete vidět Řád Bílého lva zblízka? Přijďte se podívat do Armádního muzea Žižkov

Chcete vidět Řád Bílého lva zblízka? Přijďte se podívat do Armádního muzea Žižkov

28. 10. 2024
V den státního svátku 28. října předává prezident republiky ve Vladislavském sále…
Pietní akt u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína

Pietní akt u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína

28. 10. 2024
Pietní akt na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově dnes zahájil oslavy…
28. říjen 1918 - den vzniku republiky

28. říjen 1918 - den vzniku republiky

28. 10. 2024
Dne 28. října 1918, vznikl československý stát. Zrodil se jako odraz a…
Přijďte si 28. října připomenout naše dějiny do expozic VHÚ Praha

Přijďte si 28. října připomenout naše dějiny do expozic VHÚ Praha

27. 10. 2024
Přijďte si v Den vzniku samostatného československého státu připomenout historii Československa do…