Jednou z kulturních složek Československé lidové armády bylo od roku 1953 i Armádní výtvarné studio (AVS). Kromě stálých členů v něm působili také absolventi některých vysokých škol uměleckého zaměření, především Akademie výtvarných umění a Vysoké školy uměleckoprůmyslové, kteří zde vykonávali základní vojenskou službu.
Prostor pro umělecké vyjádření výtvarníků studia se během trvání AVS proměňoval, avšak většina uměleckých děl zůstávala poplatná době a orientaci studia. Politicky angažovaná tvorba v duchu socialistického realismu a zaměření na vojenskou tematiku byla výrazná hlavně u některých stálých příslušníků AVS.
Film „Dlátem a štětcem“ představuje tři umělce působící v AVS v osmdesátých letech dvacátého století – malíře Radomíra Koláře, sochaře Vendelína Zdrůbeckého a malíře a grafika Martina Strnadela. Režisér Vítězslav Bojanovský použil ve filmu komentář jen sporadicky a mluvit nechal samotné umělce. Vlastními slovy tu diváka seznamují se svým vnímáním světa, ze kterého vychází jejich tvorba. V případě Koláře a Zdrůbeckého jsou to většinou tradiční angažovaná témata (stávky, davové scény, válka), mladší Strnadel je ve své tvorbě inspirován moderní vojenskou technikou.
Armádní výtvarné studio bylo zrušeno v polovině devadesátých let.
Výrobce: Československý armádní film, 1984
Tvůrci: scénář a režie Vítězslav Bojanovský, dramaturgie Bořivoj Horák, kamera Jiří Krob, zvuk Stanislav Milion, střih Štěpán Nepraš, vedoucí výroby Pavel Žirovnický
Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, I. kombinovaná kopie, barevná, 426 metrů (15 minut)
Kopie filmu byla do sbírky VHÚ získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.