SCHIER, Otto. Die Kämpfe bei Gundersdorf und Domstadtl am 28. und 30. Juni 1758

SCHIER, Otto. Die Kämpfe bei Gundersdorf und Domstadtl am 28. und 30. Juni 1758

Ve dnech 28. a 30. června léta páně 1758 došlo u obcí Guntramovice a Domašov nad Bystřicí k rozhodujícímu střetu moravského tažení roku 1758 pruského krále Friedricha II. Díky vítězství habsburských lehkých jednotek generálů Šiškoviće a Laudona byl prakticky rozprášen pruský zásobovací konvoj, což donutilo pruského krále přerušit obléhání Olomouce a obrátit se na ústup přes východní Čechy. První polovina třetího válečného roku sedmileté války tak měla skončit ve prospěch české a uherské královny Marie Terezie.

Protože jak samotnému obléhání Olomouce, tak bojům u Guntramovic a Domašova jsme se věnovali v samostatném článku (viz první část a druhá část), připomeňme jen tolik, že první Prusové přitáhli k Olomouci 3. května 1758 a 28. května začalo pravidelné obléhání otevřením první paralely. Koncem června již Prusové položili třetí paralelu na hranici koliště olomoucké pevnosti, což signalizovalo, že obléhání vstupuje do poslední fáze. V té době také velitel hlavní tereziánské armády, polní maršál Leopold hrabě Daun, přitáhl k Prostějovu a nabídl pruskému králi polní bitvu. Ten ji ale nepřijal, neboť očekával příjezd životně důležitého zásobovacího konvoje o 4000 vozech. Právě tento konvoj se ale stal 28. června cílem přepadu habsburských lehkých jednotek generála polního strážmistra Ernesta Gideona svobodného pána Laudona, který ale Prusové ještě dokázali odrazit. O dva dny později, 30. června, na konvoj zaútočil se svými hraničáři generál polní strážmistr Josef svobodný pán Šiškovič, k němuž se později přidal Laudonův odřad. Prusové, kteří se bránili v improvizované vozové hradbě, tím byli sevřeni do kleští a z nastražené pasti se podařilo uniknout prakticky jen čelu konvoje a pruskému jezdectvu vedenému proslulým generálporučíkem von Zietenem. Bitva u Guntramovic a Domašova se stala důležitým milníkem našich válečných dějin a zároveň příkladem úspěšné „malé války“ vedené lehkými silami.

Představovaná publikace je separátní otisk studie vydané v Časopise Německého spolku pro dějiny Moravy a Slezska. S ohledem na malý rozsah separátu není nijak překvapivé, že vyšel jen v jednoduchých měkkých deskách. Text obsahuje poznámky pod čarou a je doprovozen rozkládací mapkou zobrazující boje u Guntramovic a Domašova. Autor studie, Otto Schier (1846−1922), byl původně učitel, posléze sekretář Františkova muzea v Brně (dnes Moravského zemského muzea) a výrazná osobnost moravského muzejnictví přelomu 19. a 20. století. Ve svých pozitivistických studiích se často zabýval vojenskou tématikou. (podrobnější biografický medailon viz zde). S pečlivostí vlastní své době popsal i výše nastíněné události, přičemž vycházel jak z odborné literatury, tak z archivních pramenů. Jeho práce se tak stala často využívaným zdrojem pro novější historiografická zpracování tématu a jako komparační materiál má svoji hodnotu dodnes.

Studii si můžete přečíst on-line od strany 236 v ročníku 1908 digitalizovaného časopisu.

Citace:

SCHIER, Otto. Die Kämpfe bei Gundersdorf und Domstadtl am 28. und 30. Juni 1758 : Sonderabdruck aus der Zeitschrift des Deutschen Vereines für die Geschichte Mährens und Schlesiens. – Jahrgang XII. Heft 3. Brünn, Deutschen Vereines für die Geschichte Mährens und Schlesiens, 1908. 44 s.

 

Zdeněk Munzar

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…