Tento Artykul o Deffensy, gest od Panůw, Rytjřstwa, Pražan ze wssech Třj Měst, Hornjkůw, a jiných wyslaných z Měst, wssech Třj Stawůw Králowstwj Cžeského …

Tento Artykul o Deffensy, gest od Panůw, Rytjřstwa, Pražan ze wssech Třj Měst, Hornjkůw, a jiných wyslaných z Měst, wssech Třj Stawůw Králowstwj Cžeského …

Tato skromná knížečka s názvem začínajícím Tento Artikul o defensi patří do rozsáhlé skupiny usnesení českých zemských sněmů, které byly od počátku 16. století pravidelně vydávány tiskem. Tento tisk publikoval výsledky rokování tří stavů Českého království, tedy pánů, rytířů a měst, které se uskutečnilo ve dnech 25. a 26. srpna 1618 na Pražském hradě.
Sněm byl svolán direktory prostřednictvím patentů vydaných 16. srpna a rozeslaných do jednotlivých krajů. Artikul o defensi byl vyhlášen v poslední den sněmu a příkaz k jeho vytištění vzešel od všech tří stavů. Oficiální zdůvodnění znělo, že se tak stalo kvůli ochraně náboženství, řádu, práva a svobod proti „všelijakým nebezpečenstvím“.
Pro pochopení okolností vzniku usnesení, je třeba ozřejmit vývoj událostí v oblasti jak politické, tak vojenské, ke kterému došlo od posledního zasedání zemského sněmu uskutečněného koncem června 1618. Jedná se o dobu počínající třicetileté války, respektive české války, tedy několik málo měsíců po pražské defenestraci, kterou vyvrcholila nespokojenost části nekatolické zemské reprezentace s centrální správou Českého království zejména z náboženského hlediska.
Direktorové marně posílali listy císaři do Vídně, ve kterých ho ujišťovali o své poddanosti a žádali ho o přerušení vojenských akcí. Zároveň také hledali pomoc u kurfiřtů, knížat Svaté říše římské a sousedů, z nichž jim někteří poskytovali rady, jak postupovat při smírném řešení. Přitom z vojenského hlediska se situace nevyvíjela pro stavy příliš dobře. V tehdejším bechyňském kraji již operovali žoldnéři pod vedením císařského generála Dampierra, kterým vzdorovaly jednotky naverbované stavy. České Budějovice a Plzeň se nacházely v rukou císařských. Aktuálně pak armáda vedená polním maršálem Buquoyem vtrhla z Moravy, jejíž právě skončený sněm české stavy nepodpořil, do jihovýchodních Čech. Stavové tak čelili nepříteli hned na dvou frontách.
Z těchto důvodů se sněm rozhodl svolat zemskou hotovost, čemuž byl věnován nejrozsáhlejší článek z usnesení. Každý stav měl vypravit jezdce i pěšáky řádně vyzbrojené a vystrojené na pomoc verbovanému vojsku. Hotovost měla být soustředěna v několika fázích. V první se měla v rámci jednotlivých krajů soustředit do 2. září do krajských měst. Výjimku tvořil plzeňský kraj, kde s ohledem na císařskou posádku Plzně bylo stanoveno náhradní shromaždiště, kterým byly Klatovy. V následující fázi se měla jednotlivá uskupení do 3. září přesunout podle krajů na pět stanovených míst (Čáslav, Nymburk, Rokycany, Tábor a Praha), kde měla čekat na další pokyny. Dle druhého článku mělo být jednáno se zástupci Chebska, Loketska a Kladska, aby se k nim připojili a také svolali hotovosti. Zmíněné kraje měly totiž vlastní sněmy a usnesení českého zemského sněmu se na ně nevztahovala. Třetí a poslední článek ustanovoval zástupce jednotlivých stavů (27 pánů, 26 rytířů a 22 měšťanů), kteří měli spolu s direktory jednat s plánovanou delegací stavů Moravského markrabství.
Tisk osmerkového formátu, který se nachází v Knihopisu pod číslem 383, pochází z tiskárny Samuela Adama z Veleslavína, který byl synem slavného Daniela Adama z Veleslavína a působil na Starém Městě pražském v letech 1613 až 1620. Po bitvě na Bílé hoře odešel do emigrace a tiskárna mu byla zkonfiskována. Historie osudů exempláře uchovávaného v Knihovně VHÚ je téměř neznámá. Dohledatelný je pouze jeden z předchozích vlastníků, kterým byl český politik a novinář Julius Grégr (1831–1896). Kniha se dočkala počátkem 90. let 20. století restaurátorského zákroku, při kterém byla opatřena lepenkovou vazbou potaženou modrým ručně dělaným papírem.
Artikul o defensi představuje i přes svou útlou tloušťku přední pramen pro dějiny počátku druhého stavovského povstání v Čechách. Z hlediska vojenských dějin má rovněž význam pro studium zabývající se zemskou hotovostí.

Knihu si můžete přečíst on-line.

Citace:
Tento Artykul o Deffensy, gest od Panůw, Rytjřstwa, Pražan ze wssech Třj Měst, Hornjkůw, a jiných wyslaných z Měst, wssech Třj Stawůw Králowstwj Cžeského … Staré Město pražské: Samuel Adam z Veleslavína, 1618. [12] l.

Aktuálně



Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…
Do pražských ulic vyjela speciální tramvaj odkazující na výročí 80 let od Pražského povstání

Do pražských ulic vyjela speciální tramvaj odkazující na výročí 80 let od Pražského povstání

06. 05. 2025
Při příležitosti 80. výročí Pražského povstání a blížícího se výročí konce druhé…