Vrtulník Mi-26 na misi

Vrtulník Mi-26 na misi

Fotografie zachycuje vykládání přivezeného materiálu z transportního vrtulníku MI-26 v zimním období roku 1993 na misi UNPROFOR.

Autor fotografie k jejímu pořízení dodává: „Tento vrtulník několikrát přistál se zásobami konzervovaných dávek potravin u základny velitelství praporu mírových sil OSN čs. praporu Borje. Tato fotografie je z počátku roku 1993. Vrtulník si ve svém nákladovém prostoru přivezl i manipulační vozík, kterým vykládal palety s KDP z vrtulníku a nakládal na T-815. Obsluhou tohoto vozíku byli francouzští vojáci. Osádku vrtulníku tvořili piloti z bývalého Sovětského svazu, kteří pracovali pro OSN. Osádka vrtulníku neměla problém opustit vrtulník, nechat jej bez dohledu a přijmout pozvání na pohoštění v motorestu Borje. V čase jejich nepřítomnosti měli možnost příslušníci čs. praporu si vrtulník pečlivě prohlédnout, včetně pilotní kabiny. Každé přistání tohoto vrtulníku bylo velkou atrakcí jak pro naše vojáky, tak pro civilní obyvatelstvo v okolí.“

Mise OSN UNPROFOR (United Nations Protection Force) byla jednou z prvních zahraničních operací, kam byli vysláni vojáci České a Slovenské Federativní republiky po roce 1989. Mise UNPROFOR byla ustanovena rozhodnutím Rady bezpečnosti OSN č. 721 ze dne 27. listopadu 1991. O účasti naší armády v mírových misích na území bývalé Jugoslávie rozhodla vláda tehdejší České a Slovenské Federativní republiky svým usnesením č. 27 ze dne 16. ledna 1992.

Na území Jugoslávie byl vyslán československý prapor v síle 500 osob, rozčleněných do tří rot. Jednotka měla za úkol vytvořit řadu kontrolních a propouštěcích stanovišť, organizovala mobilní pozorovací týmy či doprovázela konvoje s humanitární pomocí a uprchlíky. Mise pokračovala i po rozdělení federace. Na základě rozhodnutí Parlamentu České republiky byl vojenský kontingent českého praporu v období od února do března 1994 posílen o dalších 480 osob a celkově dosáhl prapor počtu 958 příslušníků. Od dubna 1995 na tuto činnost navázala následná operace UNCRO (United Nations Confidence Restoration Operation). Celkem se obou operací v letech 1992–1995 zúčastnilo ve čtyřech praporech 2 250 československých a českých vojáků.

Digitální kopie snímku byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2021.

Aktuálně



Jak Češi zachránili Podlapaču

Jak Češi zachránili Podlapaču

02. 04. 2025
Obyvatele chorvatské vesnice Podlapača během války v bývalé Jugoslávii chránili čeští vojáci. Zabránili…
Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

31. 03. 2025
Už šestý díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází pravidelně jednou za čtrnáct dní na…
V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

28. 03. 2025
Vojenský historický ústav Praha spolupracuje řadu let s Vyšší odbornou školou grafickou…
Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

27. 03. 2025
Historie a vojenství číslo 1/2025 pojednává o zajímavých a méně známých kapitolách…
Za první světové války vznikalo i umění. Přesvědčili se o tom účastníci další přednášky Armádním muzeu

Za první světové války vznikalo i umění. Přesvědčili se o tom účastníci další přednášky Armádním muzeu

26. 03. 2025
Na dva druhy umění, které vznikalo pod rukama vojáků za 1. světové…