V Armádním muzeu Žižkov byly pokřtěny dvě knihy, které mapují chybějící historii československé účasti na olympijských hrách

V Armádním muzeu Žižkov byly pokřtěny dvě knihy, které mapují chybějící historii československé účasti na olympijských hrách

10. 08. 2023

V prostoru dočasných výstav Armádního muzea Žižkov, kde je do konce srpna otevřena výstava Karel Novák – malíř sportu, byly ve středu vpodvečer pokřtěny dvě knihy mapující dosud nepříliš známou olympijskou historii. Publikace Zdeňka Škody – Antverpy 1920: Poprvé na olympijských hrách pod československou vlajkou a Los Angeles 1932: Příběh československé olympijské výpravy – zaplňují prázdná místa v historii oficiálních publikací z olympijských her. Výstava mapující bohatou československou olympijskou historii a zároveň 70. výročí Armádního sportovního centra Dukla byla pro oslavu vzniku těchto knih více než důstojnou kulisou. Mezi hosty slavnostního okamžiku nechyběl samozřejmě ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek a ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian. Přítomen byl také generální konzul ČR v Los Angeles Jaroslav Olša, Jr., prasynovec olympionika a velkého sokola Františka Pecháčka – Jan, který se stal kmotrem knih, a také řada sportovních osobností. Z Armádního sportovního centra Dukla dorazil například legendární střelec Jan Kůrka, běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová či kanoista Lukáš Trefil.

Ve středečním podvečeru se v Armádním muzeu Žižkov sešla řada úspěšných sportovců i dalších osobností se sportem jinak spjatých. Přišli, aby společným setkáním v prostorách výstavy Karel Novák – malíř sportu, otevřené do konce srpna, oslavili vznik dvou knih, které doplnily bílá místa v řadě publikací, mapujících účast našich výprav na olympijských hrách.

Plukovník Michal Burian – ředitel Odboru muzeí Vojenského historického ústavu Praha – vyzdvihl skvělou spolupráci s Armádním sportovním centrem Dukla i Českým olympijským výborem na řadě akcí. Ve své úvodní řeči neopomněl zdůraznit, že právě z Armádního sportovního centra Dukla pochází nejvíce olympijských medailistů československé i české historie. Přivítal také potomky Františka Pecháčka, skvělého gymnasty, zapáleného sokola a autora dnes již legendární sletové skladby Přísaha republice, při jejíž tónech cvičilo v roce 1938 na Strahovském stadionu 30 000 mužů, aby tak demonstrovali svou oddanost vlasti. Řada z nich se poté zapojila do protinacistického odboje, včetně samotného Pecháčka, který pomáhal parašutistům připravujícím atentát na Reinharda Heydricha. O tom, že je jeho skladba významným milníkem v historii Sokola, svědčí také skutečnost, že části z ní jsou zakomponovány do skladby “Před kamerou“, která je připravována pro XVII. všesokolský slet. Ten se uskuteční v roce 2024. Pecháčkův prasynovec Jan se stal kmotrem obou knih.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval řekl, že je z knih nadšený. „Doma mám pěknou řádku knih mapujících historii olympijských her, které jsem postupně po antikvariátech nakoupil. Tyto dvě olympiády chyběly a vím, že v nich jsou nevšední zajímavosti. I pro mne, jako předsedu ČOV a veslaře. Objasnil jsem si jednu velkou záhadu o jménu lodi, kterou jsem u nás v loděnici vídal na suchu a nikdy jsem ji neviděl na vodě. Nebudu prozrazovat více, chci vás namotivovat k jejich přečtení,“ řekl Jiří Kejval.

Generální konzul České republiky v Los Angeles Jaroslav Olša, Jr., který výrazně pomáhal s knihou o olympiádě v roce 1932, konstatoval, že v roce 2028 se v Los Angeles bude konat olympiáda již potřetí v historii. Předseda ČOV Jiří Kejval slíbil, že tentokrát kniha mapující účast českých sportovců, vznikne určitě rychleji, než ta aktuálně křtěná. „Obvykle jdeme do 3 dnů po skončení olympiády do tisku,“ podotkl.

Mezi pozvanými hosty byl i československý olympijský šampion ve sportovní střelbě z roku 1968 v Mexiku Jan Kůrka. „Moc se těším, až si k tomu v klidu sednu. Jak se znám, nevynechám ani řádek,“ poznamenal s nadšením zlatý střelec z olympiády 1968 v Mexiku. ,,Něco jsme byli, něco jsme a nyní jde znovu o to, abychom něco byli. Jde hlavně o další rozvoj olympismu,“ dodal legendární střelec.

Autor knih Zdeněk Škoda byl zákonitě v obležení. Rozdával autogramy, poskytoval rozhovory. A také se krásně přeřekl. ,,Antverpy jsme tvořili v kolektivu autorů. Šlo to celkem rychle. Hotovo bylo asi za půl hodiny… Pardon, za půl roku,“ rozesmál se. ,,S Los Angeles jsem si hrál zhruba šest let. Je to moje mimino,“ vtipkoval Škoda. ,,Materiálů bylo opravdu moc. Mapoval jsem vše do detailů. Chvíli jsem si dokonce připadal, že jsem součástí výpravy, která tehdy čítala deset členů. Fakt jsem se do příběhu, kdy tři měsíce cestovali tam a pak zase zpátky, zamiloval. Věřím, že si čtenáři přijdou na své,“ přál si Škoda, místopředseda České olympijské akademie.

Výstavu Karel Novák – malíř sportu můžete navštívit do konce prázdnin.

Aktuálně



Jak nacisté okupovali československé pohraničí: muzeum promítlo i unikátní záběry

Jak nacisté okupovali československé pohraničí: muzeum promítlo i unikátní záběry

07. 02. 2025
Další projekce z cyklu „Komentované filmy ze sbírky Vojenského historického ústavu Praha“ se…
Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

05. 02. 2025
V roce 1942 senátorku Františku Plamínkovou zavraždili nacisté při heydrichiádě. Odmítla odsoudit…
Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

05. 02. 2025
Každou významnou mezinárodní událost provázejí různé konspirační teorie. Výjimkou není ani konference…
Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

03. 02. 2025
Z technických důvodu je přednáška přeložena z 11. na 18. února 2025.…
Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

03. 02. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…