V pořadí již 19. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany byl po omezeních kvůli pandemii Covidu první akcí takového rozsahu, jak bývalo před tímto obdobím zvykem. „Loni jsme finišovali s přípravami na otevření Armádního muzea na Žižkově po zásadní rekonstrukci a naše úsilí pochopitelně směřovalo k tomuto cílí. Proto jsme Tankový den udělali, ale byl menšího rozsahu,“ říká ředitel Vojenského historického ústavu Praha brigádní generál Aleš Knížek. „Letošní ročník byl opravdu velmi pečlivě připravován a jsem velice rád, že se nám podařilo domluvit i účast tanku Leopard 2A4, který získala Armáda ČR nedávno do své výzbroje. Diváci, kterých přišlo na 20 tisíc, tak mohli porovnat historický vývoj tankové techniky od 30. let minulého století,“ dodal Aleš Knížek.
V úvodu sobotního dopoledního programu se nad hlavami diváků rozburácely motory bojového vrtulníku Armády ČR Mi-24/35, což byla asi jedna z posledních šancí vidět tento stroj v letu. Armáda ČR už totiž přebírá stroje americké provenience UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Pilot armádního bitevníku nad hlavami diváků simuloval útočný let a předvedl stroj v jeho rychlém letu.
Poté vjelo do arény historické vozidlo Škoda 903 s ministryní obrany Janou Černochovou a ředitelem Vojenského historického ústavu Praha brigádním generálem Alešem Knížkem. „Jsem ráda, že je zde tolik návštěvníků a především rodin s dětmi, protože jsem přesvědčena o tom, že je potřeba naši minulost a bohatou vojenskou historii připomínat především v kontextu dnešní doby,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová. Brigádní generál Aleš Knížek vyzdvihl podporu ministerstva obrany a pochopení ministryně pro rozšiřování sbírek Vojenského historického ústavu Praha a poděkoval jí za podporu.
Při představování čestných hostů 19. Tankového dne diváky překvapilo jméno prezidenta republiky Petra Pavla, který do areálu Vojenského technického muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou přijel ve flanelové košili na motocyklu, aniž někdo jeho příjezd zaregistroval.
Jako první se v aréně muzea objevil slavný československý lehký tank Praga LT vzor 38 s českou vlajkou a nový tank Armády ČR - Leopard 2A4 s vlajkou NATO.
Před diváky poté defilovaly stroje, které používali vojáci vojsk Varšavské smlouvy při okupaci Československa v roce 1968. Byly to ZIL-157, GAZ-66, GAZ-69, BRDM-1, T-55 i stroje z tehdejší výzbroje ČSLA - OT-62 TOPAS, OT-64.
Při ukázce nejrůznějších tankových konstrukčních škol mohli diváci porovnat vývoj tankové techniky od 30. let minulého století - československý lehký tank Praga LT vzor 38, německý polopásový transportér Sd.Kfz. 251 (přestavba z českého OT-810), stíhač tanků HETZER, italský dělostřelecký tahač SPA TL-37, sovětské samohybné dělo SU-76, sovětský těžký tank IS-122, americký střední tank M4 Sherman, lehké průzkumné obrněné vozidlo Ford M8, kolopásový automobil Halftrack M2, kolopásový automobil Halftrack M3, kolopásový automobil Halftrack M16 a M3 Scoutcar. Z poválečných konstrukčních škol pak byly předvedeny: Ford M151A2 MUTT, HMMWV, sovětský tank T-55, americký střední tank M-60A1 Patton, německý tank Leopard 1 v barvách řecké armády, T-72M1 a Leopard 2A4.
Desetitisíce diváků pak mohli sledovat také předvedení nejnovějších strojů Tatra 6x6 Force a Titus.
Vrcholem každého Tankového dne je bojová ukázka. Tentokrát diváci bez dechu sledovali mohutnou bitvu, která připomněla 80. výročí vylodění spojenců v Itálii v září 1943 a zahájení bojů na italském bojišti. O tom, že se ukázka blížila historické realitě, svědčil i okamžik, kdy se jako ve skutečnosti zasekl jeden z kulometů na americkém vozidle a vojáci si i s touto situací museli poradit. Odměnou jim byl mohutný potlesk po skončení ukázky.
Návštěvníci se po ukončení programu v aréně lešanského muzea rozešli do celého muzejního areálu a zkoušeli další části programu, které pro ně byly připraveny.
Programu Tankového dne se věnovala také Česká televize ve vstupu kontinuálního vysílání Čt24, který začíná v čase 10.44. Můžete si poslechnout rozhovor s ministryní obrany Janou Černochovou a ředitelem VHÚ Praha brig. gen, Alešem Knížkem. Ve vstupu v 11.41 se v rozhovoru se sběratelem vojenské techniky Pavlem Roglem dozvíte, jak objevil a do ČR dostal tank Sherman, který byl součástí ukázek. Ředitel odboru muzeí VHÚ Praha plukovník Michal Burian vysvětluje, proč byla zvolena zrovna ukázka z vylodění spojenců v Itálii 3. září 2023.
18. Tankový den Lešany 2022
17. Tankový den Lešany 2019
16. Tankový den Lešany 2018
15. Tankový den Lešany 2017
14. Tankový den Lešany 2014
13. Tankový den Lešany 2015
12. Tankový den Lešany 2014
11. Tankový den Lešany 2013
10. Tankový den Lešany 2012
Podívejte se na nový facebookový profil Vojenského technického muzea Lešany, jak vypadaly předchozí tankové dny: