Kozlice broková s křesadlovým zámkem, D. Wacholt, Bratislava, kolem 1720

Kozlice broková s křesadlovým zámkem, D. Wacholt, Bratislava, kolem 1720

Víceranové lovecké zbraně se v malém množství objevily již v 16. století. U vícehlavňových zbraní značně vzrůstala jejich hmotnost, pro lovecké účely byly proto přijatelné především dvouhlavňové pušky, i když se vyskytují i exempláře s větším počtem hlavní. Ve starších dobách naprosto převažovaly jednohlavňové lovecké pušky, a pokud se vyskytly zbraně dvouhlavňové, jednalo se o kozlice, tedy zbraně s hlavněmi nad sebou. Hlavně jsou buď pevné a pak potřebuje zbraň dva zámkové mechanismy nebo jde o zbraň s otočnými hlavněmi, tzv. wender, u níž postačuje jeden zámek. To je případ i této luxusní brokové kozlice z dílny bratislavského puškaře Daniela Wacholta.

Její hlavně mají v přední části (asi 2/3 délky) kruhový průřez a mají barvu matného kovu se zbytky hnědění. Zadní třetina hlavní má osmihranný průřez, přičemž přechod tvoří prstenec. Vývrt obou hlavní je hladký. Zadní třetina délky hlavní je bohatě zdobena rytým motivem na zlaceném zdrsněném pozadí. Dominujícím výzdobným motivem je maskaron, který je obklopen rostlinnými ornamenty a pásky. Do této výzdoby jsou zakomponovány dvě ražené zlacené puškařské značky. V té první je pod korunkou čtyřřádkový nápis se jménem a příjmením výrobce „DANIEL WACHOLT“. Ve druhé značce, která je obdélníková, je vyražena figura lva. Na obou hlavních jsou mosazné mušky stříškového tvaru. Hlavňový svazek je otočný po stlačení lučíku směrem vzad.

Zbraň je opatřena jedním francouzským křesadlovým zámkem s kohoutem, jenž je umístěn na pravé straně pažby, a dvěma bateriemi s ocílkami, které jsou umístěny na hlavňovém svazku. Zámková deska je tudíž dělená. Na její zadní části je celoplošná rytina na zdrsněném zlaceném pozadí, které dominuje lovecký pes, jenž štve jelena. Těsně za kohoutem je shora dolů rytá oblouková část signatury „PRESPURG“. Esovitý kohout je opět zdoben rytinou na zlaceném zdrsněném pozadí. V jeho spodní části dominuje roh hojnosti, na horní části kohoutu je rostlinný ornament. Na protidesce je stejnou technikou vyobrazena scéna štvanice na jelena. Je zde pes, jelen, jezdec s puškou a jezdkyně s pistolí. Na oddělených předních částech zámkových desek s baterií a na pánvičkách je výzdoba provedena stejnou technologií. Dominují zde rostlinné motivy, maskarony a mezi rameny pera baterie je vyryta první část signatury „DANIEL WACHOLT“. Ocelový lučík je prodloužen v rukojeť a kryje jednu spoušť. Bohatě je zdobena zvláště jeho přední část, kde je bohyně Diana s kopím. Botka zdobená není, ale na jejím přesahu na hřbet pažby je figura sedícího lovce s puškou. Pod ním jsou rokaje.

Pažba je dělená, vyrobená z kvalitní ořechové kořenovice. Má dlouhý krk, lícnici a řezba je před lícnicí, za lícnicí a kolem jazýčku dnového šroubu. Na spodní straně hlaviště pažby je vyražena značka původního majitele „N 7“. Jde nepochybně o značení zbraně ve zbrojnici původního majitele a určuje pořadové číslo zbraně v rámci tohoto celku. Předpažbí je typické pro brokové kozlice – wendery, takže je vyrobeno z jednoho kusu dřeva, jsou v něm usazeny za pomoci kolíčků obě hlavně a předpažbí je situováno především po stranách hlavňového svazku. Na levé straně předpažbí jsou čtyři ocelové objímky pro nabiják, který je původní dřevěný s dřevěným pěchovákem.

Kozlice byla do sbírky VHÚ získána nákupem v roce 2019.
  • Délka 1 475 mm
  • délka hlavně 1 060 mm
  • ráže 15,4 mm
  • hmotnost 3 984 g.

Aktuálně



Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

03. 04. 2025
27. března proběhla v kinosále Armádního muzea Žižkov další projekce z cyklu „Komentované filmy…
Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

02. 04. 2025
Obyvatele chorvatské vesnice Podlapača během války v bývalé Jugoslávii chránili čeští a slovenští…
Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

31. 03. 2025
Už šestý díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází pravidelně jednou za čtrnáct dní na…
V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

28. 03. 2025
Vojenský historický ústav Praha spolupracuje řadu let s Vyšší odbornou školou grafickou…
Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

27. 03. 2025
Historie a vojenství číslo 1/2025 pojednává o zajímavých a méně známých kapitolách…