Válečné zpravodajství je řemeslo staré téměř jako válka sama. V průběhu dějin se vyvíjelo a zaznamenalo řadu významných mezníků, ke kterým se řadí vynálezy a rozšíření knihtisku, telegrafu a samozřejmě filmu. Důležité je zmínit rovněž britského novináře Sira Williama Howarda Russella, který pro Timesy psal reportáže z krymské války a položil tak základy profese válečného korespondenta tak, jak ji známe dnes.
Důležitý předěl ve válečném zpravodajství přinesla i druhá světová válka, která této práci dala nový rozměr rádiovým vysíláním. Britská BBC k 6. červnu 1944, v den spojenecké invaze do Normandie, zahájila svůj program War report, který představoval jakési propojení fronty s domovem. Miliony posluchačů na britských ostrovech, posádky obchodního loďstva a nemalé množství potají poslouchajících lidí v okupované Evropě navzdory hrozbě vězení, v horším případě smrti, byly najednou ve spojení s vojáky v Normandii. Speciálně vyškolení zpravodajové BBC, vybavení moderním nahrávacím zařízením, postupovali společně s vojenskými jednotkami, ke kterým byli přiděleni, a mohli tak zaznamenávat z první ruky události na evropských bojištích. Jejich zprávy z pochopitelných důvodů procházely patřičnou cenzurou. Musely být minimálně den staré a byly dosti skoupé na slovo ohledně míst, času a názvů jednotek. Tato práce samozřejmě nebyla bez rizika. Dva reportéři Kent Stevenson a Guy Byam za svou odvahu zaplatili životem.
Zprávy válečných korespondentů se nedlouho po válce dočkaly svého knižního vydání. Publikace, kterou Vám předkládáme, provází čtenáře bojišti západní Evropy od dne D, přes osvobození Paříže, neúspěch u Arnhemu, německou ofenzivu v Ardenách, překročení Rýna až po závěrečné britské operace na severu Německa počátkem května 1945.
Kniha představuje zajímavý pohled na válku očima reportérů. Při jejím čtení je však třeba přihlížet k tomu, že zprávy vznikaly během války, a tak zde mnohé důležité informace chybí z výše zmíněných cenzurních důvodů. Stejně tak kvůli pozdvihování morálky je mnoho zpráv o úspěších spojeneckých vojsk mírně nadsazených a případné neúspěchy bagatelizovány nebo vůbec nezmiňovány.
Kniha má pevnou vazbu s přebalem. Je doprovázena černobílými fotografiemi v textu a překvapivě jen dvěma mapami, z nichž jedna ukazuje rozmístění válečných korespondentů během dne D. Za zmínku stojí také krátká předmluva napsaná britským polním maršálem Bernardem Montgomerym.
Citace
British Broadcasting Corporation. War report: a record of dispatches broadcast by the BBC war correspondents with the allied expeditionary force 6 June 1994 – 5 May 1945. London: Oxford University Press, 1946. 452 s.