Prima HISTORIE

Seriál reportáží o zásadních událostech našich dějin a jejich hybatelích. Dvanáct minut československé vojenské historie s odborníky Vojenského historického ústavu Praha na komerční stanici PRIMA CNN.

Na jaře roku 2024 začala televizní stanice Prima CNN vysílat pořad Prima Historie, v němž se probírají důležité historické události a především osudy lidí, kteří byli jejich hybateli. Historici Vojenského historického ústavu Praha v dílech s dvanáctiminutovou stopáží se snaží přiblížit historické okamžiky i jejich aktéry. Představí také unikátní sbírkové předměty, které s konkrétními příběhy souvisí. K vidění budou i záběry z filmové sbírky Vojenského historického ústavu Praha. „Jsou černobílé, často němé, občas přes ně ,prší‘ škrábance, ale jsou autentické. A několik vteřin může říct víc než mnoho slov,“ dodává dramaturg Prima HISTORIE Vladimír Blažek ze CNN Prima News.

„Informovat seriózně o našich dějinách není výsada pouze vědeckých institucí. Prostřednictvím médií, včetně těch komerčních, je možné oslovit i většinového diváka. Možná také díky pořadu Prima HISTORIE pak mnozí z nich přijdou do muzea, kde se pořad natáčí, aby si svoje znalosti ještě rozšířili,“ říká ředitel Vojenského historického ústavu Praha brigádní generál Aleš Knížek. „Jednotlivé díly mohou například využívat i pedagogové během výuky dějepisu.“

Moderátorem nového pořadu, který diváky seznámí s naší historií, je redaktor Prima CNN Karel Rychlý. Po letech se tak vlastně vrací ke svému původnímu oboru. „Jsem původně učitel dějepisu. K dějinám mám vztah už od střední školy. Proto jsem rád, že mohu dělat tento pořad. Navíc se mi líbí, že díky stopáži, která jde tak trochu naproti dnešní uspěchané době může zaznít k tématu vše podstatné, ale i řada zajímavostí,“ říká moderátor Karel Rychlý.

O tom, že stanice PRIMA CNN přikládá seriálu velký význam svědčí také to, že jej po premiéře dává na Youtube kanál do samostatného playlistu, kde jsou jednotlivé díly k vidění.

DÍLY PRIMA HISTORIE:

brigádní generál František Moravec

Otakar Jaroš

Zakladatel a první náčelník Generálního štábu čs. branné moci, Maurice César Joseph Pellé

Arcivévoda František Ferdinand d’Este

Lepší roky života Edvarda Beneše

Edvard Beneš: krvavé roky

M. R. Štefánik: Smrt přišla příliš brzy

F. J. Šlik: Půl století ve válkách za císaře. O oko ho připravil ruský dragoun

Václav Radecký: život génia byl plný vítězství i dluhů

Císař s nejhezčí armádou v Evropě neuměl vítězit. Miloval luxusní pušky z Čech

Se samopalem a bombou na Heydricha. Statečný Kubiš měl smutné dětství

V Praze mu zabili manželku, ale přesto bombardování města jen předstíral

Jan Roháč z Dubé: Učebnice plné omylů. Dobytí Sionu byl ve skutečnosti zuřivý boj

Na nebeského jezdce dvakrát sáhla smrt. Vyznamenání odmítl, protože měl strach

6. července: Král vzduchu František Novák

František Fajtl: Českoslovenští piloti na letišti Tri Duby

R. Medek: Generál pruďas v čele muzea. Podívejte se do míst, kam návštěvníci nesmí

Obrněný transportér OT-64 (SKOT): Lepší než sovětský vzor