Plaketa Václav Klofáč

Plaketa Václav Klofáč

Vůbec prvním ministrem národní obrany se v nově vzniklém Československu po roce 1918 stal Václav Klofáč, někdejší novinář a národně socialistický politik s bohatými předchozími zkušenostmi z předlitavského parlamentu ve Vídni (tzv. Říšské rady).

Rakouskou policií byl zatčen již počátkem září 1914, tedy jako jedna z vůbec prvních českých veřejných osobností. K důvodům zatčení patřila obava z jeho zpravodajských kontaktů do Ruska a podezření z podvratné činnosti. Ve vězení setrval několik let, než byl v létě 1917 amnestován a propuštěn po boku Aloise Rašína a Karla Kramáře.

Právě v Kramářové všenárodní koalici v první poválečné vládě zastával Klofáč post ministra národní obrany. S jeho osobností je spojena především idea přeměnit armádu v miliční systém, jehož provoz by zčásti zajišťovala i veřejnost. Odvolával se přitom na milice existující ve Švýcarsku. Ačkoliv měl miliční systém širší politickou podporu, než by se mohlo zdát (zmíněn byl např. i ve Washingtonské deklaraci z 18. října 1918), nebyl z praktických důvodů nikdy implementován a zůstal nerealizovaným svérázem z čerstvé převratové atmosféry nového Československa.

Václav Klofáč zůstal činný v parlamentní politice i nadále, ještě v pomnichovském období byl členem senátu. Postupem času se však svými názory dostával na stále okrajovější část politického spektra, když sympatizoval s radikálními politickými proudy včetně fašismu.

Popis:

Plaketa s Klofáčovou podobiznou má obdélníkový tvar o výšce 14,8 a šířce 11,5 cm. Ražena je z bronzu. Ministr je na ní zobrazen v obleku z levého boku, se cvikrem a s divoce rostoucími vlasy. Pod poprsím je ve spodní části plakety nápisem vyvedený text „VÁCLAV KLOFÁČ“. V heraldicky pravém dolním rohu je mezi Klofáčovou hrudí a okrajem plakety zkřížený brk a kladivo – tradiční symbol národních socialistů. Heraldicky vlevo je v poloviční výšce plaketa opatřena vročením 1923 a stylizovaným monogramem BŠ, náležejícím medailérovi Bedřichu Šimonovskému (nar. 1871), který se např. podílel na výzdobě fasády Obecního domu v Praze. Zadní strana plakety je holá.

Plaketa byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získána koupí v roce 1971.

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…