Výstroj pěšáků tvoří světle hnědá kožená torna s připoutaným srolovaným šedým pláštěm, patrontaška z tmavé kůže, znázorněná černě, a pochva na bajonet, v případě jednoho z fyzilírů černá, v případě druhém hnědá. Součástí výstroje bývaly i dřevěné polní láhve, které však na figurkách znázorněny nejsou. Kožené řemení je dle dobového úzu vyvedeno v bílé. Výzbroj obou pěšáků představuje puška, tehdy patrně vz. 1798 s křesadlovým zámkem a bajonetem.
Dřevěné komponenty zbraní jsou znázorněny hnědou, kovové pak stříbrošedou barvou. První voják je znázorněn v pozici zasouvání nabijáku do hlavně při nabíjení, zatímco druhého zpodobnil tvůrce v momentu, kdy sahá do tašky pro novou patronu.
Takto vyhlíželi někteří rakouští pěšáci, účastnící se proslulé „bitvy tří císařů“ u Slavkova 2. prosince 1805. Bitva, známá v západní historiografii podle německého názvu Slavkova Austerlitz, byla dějištěm srážky francouzské armády Napoleona Bonaparte s vojskem tzv. 3. koalice, tvořeným rakouskou armádou císaře Františka I. a ruským vojskem cara Alexandra I. Bitva počínající v časných ranních hodinách trvala celý den a definitivně skončila kolem páté hodiny odpoledne po západu slunce jasným vítězstvím francouzských sil.
Soubor figurek byl do sbírky Vojenského historického ústavu získáván průběžnými nákupy v období 60. let minulého století.