Krátký dokumentární film „Posádka na štítě“ byl věnován práci skupiny meteorologů v observatoři na Lomnickém štítě, který je třetí nejvyšší horou Vysokých Tater (2633 m n. m.) a byl nejvýše položeným meteorologickým střediskem v bývalém Československu. Dlouholetým členem této „posádky“ byl v 50. letech mimo jiné také významný český astronom Antonín Mrkos (1918–1996), který se ve filmu objevuje na řadě záběrů.
Režisér František Vláčil nevsadil při zpracování filmu jen na atraktivitu samotného tématu, ale tak jako i v jiných svých dokumentárních filmech z této doby usiloval o promyšlené propojení výtvarně pojatého obrazu, literárně silného komentáře a jeho vhodné herecké interpretace. Aby mohl ve filmu co nejlépe zachytit vysokohorskou atmosféru rychle se střídajícího počasí a náročné služby v obtížných meteorologických podmínkách, filmový štáb na Lomnickém štítě vyčkával na vhodné počasí spojené s potřebnou konstelací slunce a mraků.
Promyšlenou orchestrací záběrů se Vláčilovi i v nesnadných pracovních podmínkách za spolupráce s výtečným kameramanem Janem Čuříkem podařilo získat výtvarně cenné záběry, na nichž je film vystavěn. Nezanedbatelný podíl na vyznění filmu měl ovšem také komentář svěřený k interpretaci herci Václavu Voskovi, který ho ztvárnil relativně civilním projevem a nesklouzl do dobově oblíbeného lyrického patosu.
Výrobce: Československý armádní film, 1956
Tvůrci: kamera Jan Čuřík, hudba Vladimír Sommer, komentář Václav Voska, scénář a režie František Vláčil
Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, barevná, zvuková, 350 metrů (13 minut)
Kopie filmu byla do sbírek VHÚ získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.