Útvar původně vznikl v roce 1945 jako ženijní pluk 2. Do podoby 51. ženijní brigády byl restrukturalizován v roce 1950 v souvislosti s širší přestavbou armády. Brigáda jako taková existovala až do roku 1991 a sídlila v kasárnách v Litoměřicích. Od devadesátých let byla postupně reorganizována na 11. ženijní brigádu, 1. ženijní brigádu a 15. výcvikovou základnu ženijního vojska. V roce 2003 čekala brigádu další změna, a to na 15. ženijní záchrannou brigádu, od toho roku již dislokovanou v Bechyni na jihu Čech. Poslední reorganizací na 15. ženijní pluk „Generála Karla Husárka“ prošel útvar v roce 2013. V současnosti plní pluk a jeho dílčí komponenty úkoly ženijní podpory během nasazení armády doma i v zahraničí a rovněž spolupracuje se složkami IZS při plnění humanitárních úkolů civilní ochrany. Jeden z jeho praporů není dislokován v Bechyni, ale v Olomouci.
Svůj historický název nese pluk po meziválečném generálovi Karlu Husárkovi, který během sibiřské anabáze působil jako velitel úderných oddílů, později jako velitel několika prvorepublikových ženijních útvarů a ve třicátých letech mimo jiné velel ředitelství opevňovacích prací. Ženijní vojsko slaví v červnu svůj svátek, aby si připomnělo hrdinství československých ženistů v roce 1940, kteří svými zátarasy zastavili v Brion-sur-Ource ve Francii postup Němců. Dříve byly zásluhy a historie ženijního vojska vyzdvihovány 6. října na den československé armády. Připomínány byly zásluhy ženistů o zneškodnění minových polí a dalších překážek v Dukelském průsmyku během Karpatsko-dukelské operace v roce 1944.
Na líci zástavy uprostřed červeného listu je aplikována zlatě lemovaná červená husitská pavéza. Žlutě lemovaný bílý dvouocasý lev má červený srdeční štítek s modrou horou Kriváň a žlutou partyzánskou vatrou. Nad hlavou lva je vyhotoven obrys žluté pěticípé hvězdy. Pod pavézou je vyšit do půlkruhu zlatý opis „ZA VLAST – ZA SOCIALISMUS“. Na začátku a na konci opisu je vyšita lipová ratolest o třech lipových lístcích. V červeném poli listu je na rubu zlatě vyhotovena mezi dvěma zlatými lipovými lístky číslice: „51“, pod ní jednořádkový nápis „ŽENIJNÍ BRIGÁDA“. Horní, dolní a vlající okraj zástavy lemuje zlaté třepení. Zástava je navlečena červeným rukávem na žerď a přibita k ní kovovými hřeby. Žerď zakončuje kovový hrot ve tvaru pěticípé hvězdy. K žerdi jsou připojeny tři praporové šňůry s bílým, červeným a modrým třapcem na konci. Zástavu dekorují dvě vyznamenání: Řád rudé hvězdy a Medaile „Za upevňování přátelství ve zbrani“ I. stupně.