Již šedesátý druhý ročník časopisu Historie a vojenství letos uzavírá číslo, na jehož titulu nalezne čtenář snímek z dramatických dnů podzimu roku 1938. Vedle materiálu o polsko-maďarském podílu na likvidaci předválečného Československa zde však čtenář najde i přelomový text o parašutistovi-zrádci Karlu Čurdovi.
Čtvrté letošní číslo Historie a vojenství otevírá rozsáhlý materiál nazvaný „Nový pohled na staré potíže?“, jehož autorem je Dalibor Vácha. Na více než patnácti stranách zde autor věnuje pozornost anglosaské historiografii posledních dvaceti let. Váchovým cílem bylo nastínit trendy v této sféře, charakterizuje zde hlavní práce, které anglosasští historici vytvořili v posledním dvacetiletí. Jde o knihy, které se věnují moderní historii, tedy zhruba od počátku 1. světové války do dnešních dní.
Proč autor zvolil právě toto téma, vysvětluje hned v úvodu: „Anglosaská, tj. anglicky psaná a vydávaná vojenská historiografie patří v současné době zřejmě k nejprogresivnějším ze všech jazykových konkurentů na tomto poli. Její tematický a geografický záběr je velmi široký.“
Od moderní historie se čtenář v dalším textu rychle přenese do dob podstatně starších: o tisíc let zpět. Text „Nález honosného meča z Blatnice“ slovenských autorů Michala Pireka a Patricka Bárty je věnován historickému meči, který pochází přibližně z první poloviny 9. století. Vedle vylíčení okolností nálezu a identifikace meče je nedílnou součástí textu také popis vzniku repliky meče. Výrobní postup je dokumentován řadou fotografií, z nich si může čtenář udělat obrázek nejen o složitosti výroby, ale také o někdejší estetické jedinečnosti meče.
K událostem roku 1938 spojeným s koncem prvorepublikového Československa se vrací historik VHÚ Jindřich Marek v textu „Operace Łom“. Detailním způsobem se věnuje polským diverzním a teroristickým útokům na Podkarpatské Rusi na podzim roku 1938. Součástí textu jsou nejen dobové vojenské zprávy a dokumenty, ale také jeden z publicistických článků zveřejněný ve Večerním Českém Slově dne 21. 11. 1938.
K období druhé světové války se vztahují i dva následující materiály. „Každodennost a kriminalita u jednotek Rychlé divize v roce 1941“ autorů Lubomíra Hlavienky a Zdeňka Jiráska je studie zabývající se jednou ze stránek života jednotky Slovenské armády. Jiří Plachý z VHÚ pak v textu „Osudné selhání čs. zpravodajské služby?“ zcela mimořádným, objevným způsobem analyzuje důležitou skutečnost vztahující se k atentátu na Reinharda Heydricha: zkoumá předpoklady pro zařazení Karla Čurdy do jednotky speciálních operací.
Plachý odpovídá na otázku, zda bylo Čurdovo angažmá mezi 27 prvními čs. parašutisty oprávněné - zda se opravdu nedalo čekat, že tento člověk fatálně selže, zradí a bude se tak podílet na smrti svých kolegů-vojáků. Plachý v závěru píše: „Tento text není v žádném případě ospravedlněním, zlehčením nebo dokonce apologií Čurdova jednání v době od 16. června 1942. Měl by však přispět k objektivnímu pohledu na jeho osobu – předtím, než překročil práh Petschkova paláce, se rozhodně neprojevoval jako zbabělá a vypočítavá kreatura, jak jej ve většině případů líčí předlistopadová i současná publicistika a odborná literatura. Spíše naopak – patřil ke zcela bezproblémovým, nadprůměrně motivovaným vojákům čs. zahraniční armády a jeho výběr pro zvláštní operace rozhodně nelze v žádném případě označit jako selhání čs. vojenské zpravodajské služby.“
Jiří Rajlich ve fotograficky bohatě vybavené studii „Válečný stíhač a učitel létání poručík letectva Rudolf Němec (1897-1969)“ líčí životní a vojenské osudy významného českého pilota první světové války, který se posléze stal jednou z nejoceňovanějších osobností letecké výuky. Až do odchodu do výslužby Němec absolvoval 5 000 letových hodin a nalétal zhruba 750 000 kilometrů.
Mezi další portréty ve čtvrtém letošním čísle Historie a vojenství patří i text Ivo Pejčocha „Podporučík Oldřich Vodička“. O. Vodička (1910-1949) patřil k těm vojákům ze západní fronty druhé světové války, kteří byli po únorovém převratu perzekvováni; zemřel přímo v důsledku brutálních výslechů Státní bezpečnosti.
Zmiňme ještě některé další materiály: „Zdeněk Fierlinger versus Heliodor Píka v (ne)známých dokumentech“ je studie popisující dvě osobnosti české historie, ale také dva charaktery. Čestný, vojácky přímý Píka a zcela ohebný, oportunistický politik Fierlinger. Michal Burian se v článku „Jako Fénix z popela“ ohlíží za zprovozněním předválečného tanku LT vz. 35. Celý proces začal v roce 2008 převozem tanku z USA do České republiky, dovršen byl v letošním roce, kdy se tank s novým motorem představil při jízdě na Tankovém dni v Lešanech.
V informační sekci v závěru časopisu naleznou čtenáři například ohlédnutí za cestou Československé obce legionářské po místech bojů první světové války v Itálii, je zde shrnuta i činnost Komise vojenských tradic a symboliky, která je poradním orgánem ředitele VHÚ. Jsou zde i články věnované vojenským muzeím na Maltě či v Belgii.
Časopis Historie a vojenství vydává Vojenský historický ústav Praha, číslo 4/2013 vyšlo v těchto dnech a výtisky v ceně 99 korun je možné koupit v běžných prodejních sítích, případně přímo ve Vojenském historickém ústavu Praha – v Armádním muzeu Žižkov.
RED