Horké léto československého vojenského zpravodajství před pětaosmdesáti lety

Horké léto československého vojenského zpravodajství před pětaosmdesáti lety

24. 07. 2024

Léto roku 1939 bylo horké nejen klimaticky. Československý protinacistický odboj se připravoval na vypuknutí války. V okupované vlasti vojáci intenzivně budovali rozsáhlou podzemní armádu. Pojmenovali ji Obrana národa. V exilu se připravovala obnova československé branné moci. Vlastenci doma i za hranicemi očekávali, že k ozbrojenému konfliktu dojde již velmi brzy. Všechny podstatné informace se tehdy sbíhaly ke zpravodajské skupině plk.gšt. Františka Moravce. Proslula odletem z vlasti do Velké Británie 14. března 1939, několik hodin před okupací českých zemí. Fakticky zahájila vojenský odboj. V souvislosti s ní se nabízí podstatná otázka, do jaké míry se jí podařilo odhadnout nejbližší agresivní záměry Hitlerova Německa. Odpověď nabízí tento příspěvek.

Nejvýznamnější poznatky československého vojenského zpravodajství v exilu nejlépe dokumentují jím sestavené přehledy zpráv z července a srpna 1939. Podstatné jsou především jejich souhrnné závěry. Založeny byly na vyhodnocení informací z vlastních agenturních zdrojů a od spojeneckých zpravodajských složek. Úsudky československých zpravodajců spěly správným směrem. Dokladem je zpravodajský přehled za červenec 1939. Jeho obsah zůstal z podstatné části v platnosti i v srpnu. Jedna z meritorních pasáží zněla takto:

„a) Po stránce vojenské: Je nesporné, že vojenské velení německé dostalo rozkaz, aby provedlo všechny přípravy pro operaci proti Polsku a učinilo obranná opatření proti západu. Tyto přípravy jsou v plném proudu a podle nesporně autentické zprávy mají býti skončeny do 15. srpna tohoto roku. Podle názoru anglických vojenských kruhů není vyloučeno, že tyto přípravy jsou urychlovány.

b) po stránce politické: Zdá se, že definitivní rozhodnutí politické, pokud se týče doby vyvolání události, dosud učiněno nebylo.

c) celkově: Německo provádí rozsáhlá vojenská opatření pro každý případ. Užije jich v příhodné situaci a v době, kterou si samo určí“.

Citovaný bod a) vycházel z podkladové zpravodajsko-analytické formulace, která zněla: „Zpravodajská střediska říšsko-německé armády dostala rozkaz, aby veškeré přípravy vojenského rázu řídila tak, aby byly skončeny do 15. srpna 1939. Od této doby očekává se v těchto kruzích tzv. Spannung, tj. zpravodajská pohotovost, která předchází všem vážnějším událostem vojenským (tak tomu bylo před okupací Rakouska, před událostmi v září minulého roku a počátkem března tohoto roku).

Tato zpráva jest doplněna zprávami z několika různých pramenů v tom smyslu, že všechny přípravy vojenského rázu, směřující k případné akci proti Polsku, mají býti skončeny do 15. srpna 1939 (např. zlepšování a rozšiřování komunikací, drážních objektů v německo-polském pohraničí apod.).“

Původní zpráva pocházela v tomto případě od Paula Thümmela, který pracoval pro československé vojenské zpravodajství od roku 1936 pod krycí značkou A-54. V létě 1939 působil jako hlavní důvěrník pražské úřadovny Abwehru. Pro Moravcovu skupinu sepsal strojopisný záznam. Předmětná informace v něm figuruje jako bod č. 20. V německém originále zní takto:Spannung (v originále podtrženo – pozn. K. S.): Die Spannung wird, vorausgesetz, dass der Termin nicht nochmals geändert wird, am 15. August 39 einsetzen und zwar für alle (v originále podtrženo – pozn. K. S.) Abwehrstellen des Reiches“. Možný český překlad zní: „Pohotovost se stanovuje na 15. srpna 39 za předpokladu, že termín již nebude změněn, a sice pro všechny říšské úřadovny Abwehru.“

Zmiňované datum 15. srpna 1939 je možné porovnat s reálným vývojem německých příprav na válku. Podstatné jsou zde především datové údaje z roku 1939, které dokumentují podstatné momenty vývoje, který směřoval k přepadu Polska:

  • 7. 2. – tímto datem byla opatřena patrně nejstarší známá zmínka o Plánu Bílý (Fall Weiß). Obsahuje ji plánovací studie (Planstudie) německé Luftwaffe. Naznačuje, že počátky zpracovávání plánu byly zřejmě ještě starší, pravděpodobně již z roku 1938.
  • 27.–31. 3. – v tomto rozmezí byl vydán ústní příkaz říšského kancléře Adolfa Hitlera k rozvinutí příprav na válku tak, aby ji bylo možné zahájit v závěru srpna 1939.
  • 3. 4. – genmjr. Wilhelm Keitel, náčelník Vrchního velitelství branné moci (OKW), vydal na základě nařízení říšského kancléře rozkaz náčelníkům vrchních velitelství pozemního vojska (OKH), letectva (OKL) a válečného námořnictva (OKM) ke zpracování záměrů a podkladů pro rozvinutí plánovacích opatření na strategické úrovni. Termín předložení byl stanoven na 1. 5. Keitelův zmíněný rozkaz vyjádřila Směrnice pro jednotnou válečnou přípravu branné moci na léta 1939/40 z 3. 4. 1939. Podle ní musela být akce proti Polsku se souvisejícími opatřeními proveditelná kdykoli od 1. 9. téhož roku.
  • 11. 4. – Říšský kancléř schválil Směrnici pro jednotnou válečnou přípravu branné moci na léta 1939/40.
  • 26.–27. 5. – v tomto rozmezí OKH předložilo říšskému kancléři všeobecnou koncepci operačního plánu. Odsouhlasil ji.
  • 31. 5. – do tohoto dne předložili velitelé budoucích dvou skupin armád (skupina armád sever, skupina armád jih) další vypracované přípravy pro finální podobu plánu.
  • 15. 6. – velitelství výše uvedených armádních skupin přistoupila k hlubšímu rozpracování plánu Fall Weiß poté, co byla jeho operační část schválena.
  • 30. 6. – vyšší motorizované a tankové jednotky německého pozemního vojska zahájily kolem tohoto data přesun do blízkosti polských státních hranic. Tamtéž začaly směřovat další vyšší jednotky z posádek ve středním a západním Německu.
  • 12. 8. – Říšský kancléř stanovil termín napadení Polska podle plánu Fall Weiß na 26. 8.
  • 15.–16. 8. – OKW, resp. jeho zahraniční oddělení/Abwehr, vydalo rozkaz k zahájení ilegální přepravy zbraní a sabotážního materiálu do Polska pro sabotážní a teroristické struktury, budované z tamní německé iredenty. V závěru července skončil ve výcvikových táborech pozemního vojska výcvik sabotážních a teroristických oddílů Freikorpskämpfer „Ebbinghaus”. Následně zaujaly výchozí postavení v blízkosti polských státních hranic.
  • 16. 8. – k tomuto datu byly zmobilizovány a v nástupních prostorech soustředěny další vyšší jednotky německé branné moci.
  • 18. 8. – motorizované, tankové a další vyšší jednotky 1. sledu byly uvedeny do stavu pohotovosti k vyražení z nástupních prostorů.
  • 22. 8. – Říšský kancléř oznámil nejvyšším představitelům branné moci rozhodnutí bezodkladně zaútočit na Polsko a potvrdil termín zahájení akce k 26. 8.
  • 25. 8. – Říšský kancléř odložil zahájení útoku na Polsko, stanovené původně na 26. 8. Důvody spočívaly v politicko-diplomatickém taktizování.
  • 26. 8. – zahájena všeobecná mobilizace německé branné moci.
  • 31. 8. – Říšský kancléř stanovil zrána tohoto dne zahájení akcí nazítří.
  • 1. 9. – napadení Polska podle plánu Fall Weiß.

Z výše uvedeného přehledu, je zřejmé, že datum 15. srpna, o nějž se jako o zásadní opíraly hlavní československé zpravodajské výstupy, se vskutku jeví jako významný kulminační bod. Je patrné, že vyznačoval fakticky poslední fázi německých příprav k napadení Polska. O tom, že s ním souvisejí významná opatření německého vojenského zpravodajství, nasvědčují zejména kroky, učiněné k 16. srpnu. Z toho důvodu je nutné předmětnému agenturnímu sdělení od agenta A-54 i souvisejícím podpůrným zprávám přiznat značnou objektivní hodnotu.

Exil se vyznačoval mnohými specifiky. Základní úkol vojenského zpravodajství ale nezměnil. V první řadě šlo o to, aby pro politické vedení odboje opatřovalo spolehlivé podklady pro zásadní rozhodnutí ve věcech československé účasti v předpokládané válce. Z řady zásadních důvodů bylo podstatné, že se plk.gšt. František Moravec dal se svou zpravodajskou skupinou k dispozici Edvardu Benešovi krátce po již zmíněném příletu na Britské ostrovy. Tito muži měli zcela jasno v tom, že Beneše uznávali stále jako hlavu státu a vrchního velitele. Vliv jejich poznatků lze rozpoznat mimo jiné v prezidentových vzkazech do vlasti z léta 1939, v nichž prognózoval příští události. Ve vzkazu do vlasti z 21. srpna 1939 Beneš označil dny od 20. do 30. srpna za pravděpodobné období napadení Polska. Na data 26. a 27. srpna upozorňoval jako na kritická. Zmíněné poselství putovalo do protektorátu kurýrní cestou.

Z uvedeného nástinu lze vyvodit následující závěry. Vojenské zpravodajství československého odboje ve sledovaném období neproniklo k nejutajovanějším skutečnostem Velkoněmecké říše. Nicméně kritickou, pečlivou a pozornou komparací dílčích poznatků z vlastních zdrojů se sděleními od spojeneckých zpravodajských organizací bylo objektivně schopno držet krok s vývojem obecné situace. V zásadě správně předvídalo dobu vypuknutí války, přestože klíčové informace postrádalo. Nešlo o pouhý odhad, ale o výsledek použití kvalifikovaných analytických a syntetizujících metod práce s informační materií rozličné úrovně a původu. Výstupy nebyly zaměřeny jen úzce vojensky. Nesly pečeť snahy o zohlednění širšího spektra faktorů, jež přispívaly k úplnějšímu zpravodajskému obrazu. Československý odboj díky této informační bázi nepostupoval nahodile, anebo jen na základě příliš obecného očekávání. Své politicko-diplomatické kroky, zejména v souvislosti s obnovou armády v zahraničí, zjevně podřizoval solidním zpravodajským předpokladům o nepříteli a jeho záměrech. Podstatné bylo zejména to, že mu tato podložená predikce umožnila zavčas promyslet, zpracovat a vládám spojeneckých zemí předložit formalizované koncepční návrhy a požadavky ve věci exilového vojska. Vypuknutí války československý odboj nepřekvapilo. Potvrdilo jeho očekávání.

Karel Straka

Aktuálně



Z restaurátorských dílen: Restaurování střelecké věže letounu Š-50

Z restaurátorských dílen: Restaurování střelecké věže letounu Š-50

21. 02. 2025
Přečtěte si, jak kolegové z Leteckého muzea Kbely pečlivě pracovali na restaurování…
Úskalí národnostních vztahů v meziválečném Československu. Kauza takzvaného Machníkova výnosu z roku 1936

Úskalí národnostních vztahů v meziválečném Československu. Kauza takzvaného Machníkova výnosu z roku 1936

17. 02. 2025
Snaha československé vlády o účinnou ochranu utajovaných skutečností se setkala s nežádoucím ohlasem…
Prohlédněte si práci našich restaurátorů. Rubrika Z restaurátorských dílen opět ožívá

Prohlédněte si práci našich restaurátorů. Rubrika Z restaurátorských dílen opět ožívá

14. 02. 2025
Posláním Vojenského historického ústavu Praha je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a…
Nejtragičtější americký nálet na Prahu se uskutečnil před 80 lety - 14. února 1945

Nejtragičtější americký nálet na Prahu se uskutečnil před 80 lety - 14. února 1945

13. 02. 2025
Za 2. světové války se česká metropole stala terčem leteckého bombardování několikrát,…
Pořad ČT Fokus Václava Moravce se vysílal z Armádního muzea Žižkov, mluvilo se o válce i globální tísni

Pořad ČT Fokus Václava Moravce se vysílal z Armádního muzea Žižkov, mluvilo se o válce i globální tísni

12. 02. 2025
Prostorné atrium Armádního muzea Žižkov, jehož rekonstrukce získala hned několik významných architektonických…