Josef Kutal - Oběť „Bangalore Torpedo“

30. 07. 2024

Nejvýznamnějším bojištěm, na němž vystoupili příslušníci československých exilových vojenských jednotek v oblasti zvané tehdy Střední východ, se stala obrana severoafrického přístavu Tobruk. Při prvním nasazení zde Československý pěší prapor 11 – Východní bránil přidělený perimetr proti pozemním útokům italsko­‑německých sil, při druhém Československý lehký protiletadlový pluk 200 – Východní hájil město proti náletům Luftwaffe. Zejména první nasazení si vyžádalo oběti na životech, jedním z padlých byl vojín Josef Kutal.

Josef Kutal (1917–1942) tragicky zahynul v severoafrickém Tobruku. Na dobovém snímku je vlevo, vpravo
stojí František Adámek, jenž padl také při obraně pevnosti. FOTO: VHÚ Praha

Narodil se 2. března 1917 v Bohuslavicích v okrese Zábřeh do rodiny Josefa Kutala a jeho manželky Marie, rozené Hobrové. Matka mu zemřela již za jeho mládí. V rodné obci vychodil pět tříd obecné školy a tři roky měšťanky. Poté zůstal u ovdovělého otce a pracoval na jeho hospodářství jako rolník. Svůj volný čas věnoval především sportu, který provozoval v rámci katolického sportovního spolku Orel, za nějž závodil.

Odvodem do československé armády prošel 21. března 1938 a službu nastoupil 1. března 1939 jako vojín ná- hradní zálohy ke spojovací četě dělostřeleckého pluku 14 v Lipníku nad Bečvou. Vzhledem k tomu, že po dvou týdnech obsadili zbytky českých zemí nacisté, na vojně příliš dlouho nepobyl – již 24. března jej propustili na trva￾lou dovolenou. Josef Kutal se však rozhodl zlu postavit a po okupaci odešel do exilu, aby 1. září 1939 vstoupil do československé vojenské jednotky v Polsku. Po ústupu se spolu s ostatními dostal do sovětské internace, odkud byl 11. března 1941 vyslán s transportem na Střední východ.

Znovu prezentován k exilovému vojsku byl 30. března 1941 v Haifě. Jako příslušníka Čs. pěšího praporu 11 – Východního ho vyslali na bojiště do Tobruku, kde padl. Podle dostupných pramenů byl 6. prosince 1941 zabit výbuchem, snad explozí torpéda. Minimum dochovaných materiálů dříve neumožňovalo určit, zda zemřel na následky zranění při výbuchu miny či jiné nálože v tobruckém perimetru, nebo jestli jej usmrtila exploze torpéda při manipu￾laci na základně. Jasno však udělal zápis v jednom hlášení o ztrátách. Josef Kutal zahynul při náhlé explozi speciální ženijní zbraně určené k ničení drátěných překážek, Brity nazývané Bangalore Torpedo.

Ve skutečnosti však nešlo o torpédo, nýbrž o ruční výmetnici výbušné nálože. Exploze Kutalovo tělo zcela rozervala. Spolubojovníci jej za přítomnosti polního kaplana pohřbili 7. prosince na britském vojenském hřbitově v Tobruku do hrobu číslo 323/B. Po osvobození vlasti byl vyznamenán Československým válečným křížem 1939 in memoriam. Spoluobčané na jeho oběť nezapomněli ani po desítkách let. Na jeho rodném domě v Bohuslavicích č. 23 je dnes umístěna pamětní deska s nápisem: V tomto domě se narodil hrdina čs. legií Josef Kutal, nar. 2. 3. 1917, který padl za svobodu naší vlasti u Tobruku v Africe 1942.

Ivo Pejčoch

Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 8. prosince 2017.

Aktuálně



Z restaurátorských dílen: Restaurování střelecké věže letounu Š-50

Z restaurátorských dílen: Restaurování střelecké věže letounu Š-50

21. 02. 2025
Přečtěte si, jak kolegové z Leteckého muzea Kbely pečlivě pracovali na restaurování…
Úskalí národnostních vztahů v meziválečném Československu. Kauza takzvaného Machníkova výnosu z roku 1936

Úskalí národnostních vztahů v meziválečném Československu. Kauza takzvaného Machníkova výnosu z roku 1936

17. 02. 2025
Snaha československé vlády o účinnou ochranu utajovaných skutečností se setkala s nežádoucím ohlasem…
Prohlédněte si práci našich restaurátorů. Rubrika Z restaurátorských dílen opět ožívá

Prohlédněte si práci našich restaurátorů. Rubrika Z restaurátorských dílen opět ožívá

14. 02. 2025
Posláním Vojenského historického ústavu Praha je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a…
Nejtragičtější americký nálet na Prahu se uskutečnil před 80 lety - 14. února 1945

Nejtragičtější americký nálet na Prahu se uskutečnil před 80 lety - 14. února 1945

13. 02. 2025
Za 2. světové války se česká metropole stala terčem leteckého bombardování několikrát,…
Pořad ČT Fokus Václava Moravce se vysílal z Armádního muzea Žižkov, mluvilo se o válce i globální tísni

Pořad ČT Fokus Václava Moravce se vysílal z Armádního muzea Žižkov, mluvilo se o válce i globální tísni

12. 02. 2025
Prostorné atrium Armádního muzea Žižkov, jehož rekonstrukce získala hned několik významných architektonických…