Narodil se 2. března 1917 v Bohuslavicích v okrese Zábřeh do rodiny Josefa Kutala a jeho manželky Marie, rozené Hobrové. Matka mu zemřela již za jeho mládí. V rodné obci vychodil pět tříd obecné školy a tři roky měšťanky. Poté zůstal u ovdovělého otce a pracoval na jeho hospodářství jako rolník. Svůj volný čas věnoval především sportu, který provozoval v rámci katolického sportovního spolku Orel, za nějž závodil.
Odvodem do československé armády prošel 21. března 1938 a službu nastoupil 1. března 1939 jako vojín ná- hradní zálohy ke spojovací četě dělostřeleckého pluku 14 v Lipníku nad Bečvou. Vzhledem k tomu, že po dvou týdnech obsadili zbytky českých zemí nacisté, na vojně příliš dlouho nepobyl – již 24. března jej propustili na trvalou dovolenou. Josef Kutal se však rozhodl zlu postavit a po okupaci odešel do exilu, aby 1. září 1939 vstoupil do československé vojenské jednotky v Polsku. Po ústupu se spolu s ostatními dostal do sovětské internace, odkud byl 11. března 1941 vyslán s transportem na Střední východ.
Znovu prezentován k exilovému vojsku byl 30. března 1941 v Haifě. Jako příslušníka Čs. pěšího praporu 11 – Východního ho vyslali na bojiště do Tobruku, kde padl. Podle dostupných pramenů byl 6. prosince 1941 zabit výbuchem, snad explozí torpéda. Minimum dochovaných materiálů dříve neumožňovalo určit, zda zemřel na následky zranění při výbuchu miny či jiné nálože v tobruckém perimetru, nebo jestli jej usmrtila exploze torpéda při manipulaci na základně. Jasno však udělal zápis v jednom hlášení o ztrátách. Josef Kutal zahynul při náhlé explozi speciální ženijní zbraně určené k ničení drátěných překážek, Brity nazývané Bangalore Torpedo.
Ve skutečnosti však nešlo o torpédo, nýbrž o ruční výmetnici výbušné nálože. Exploze Kutalovo tělo zcela rozervala. Spolubojovníci jej za přítomnosti polního kaplana pohřbili 7. prosince na britském vojenském hřbitově v Tobruku do hrobu číslo 323/B. Po osvobození vlasti byl vyznamenán Československým válečným křížem 1939 in memoriam. Spoluobčané na jeho oběť nezapomněli ani po desítkách let. Na jeho rodném domě v Bohuslavicích č. 23 je dnes umístěna pamětní deska s nápisem: V tomto domě se narodil hrdina čs. legií Josef Kutal, nar. 2. 3. 1917, který padl za svobodu naší vlasti u Tobruku v Africe 1942.