Gestapo nikdy skupinu, která se pro nedostatek lepších možností tajně prováděla výcvik se vzduchovkami a maketou dřevěného kulometu a působila zpravodajsky pro vojenský odboj (například určitý čas spolupracovala i s legendárním škpt. Václavem Morávkem), neodhalilo. Skautská mentalita „zbojníků“ vedla k vytvoření vlastního velice efektivního systému zpravodajské práce, v němž měl Dušan na starosti především zprávy z protektorátního zbrojní- ho průmyslu. Po válce vojáci zpravodajci nechtěli věřit, že za úspěchy organizace ZB stojí mladí „amatéři“…
V květnu 1945 byla již z původní skupinky „Zbojník“ elitní organizace české mládeže Zpravodajská brigáda o třech praporech! Pod stejným krycím označením ZB dodávala cenné zprávy do Londýna i Moskvy a významný podíl měla rovněž na vzniku ilegální České národní rady. Nakonec se úspěšně zúčastnila i bojů na pražských barikádách. Dušan Mendl byl tehdy již řadu měsíců členem štábu Zpravodajské brigády. V dubnu 1945 se navíc stal také šifrantem radiostanice Anna, kterou obsluhoval o tři roky mladší parašutista Jaroslav Klemeš z výsadku PLATINUM. Spolu a také s další šifrantkou a spojkou – Jiřinou Hoffmannovou – zažili v Praze několik velice dramatických okamžiků. Výbuch povstání v sobotu 5. května 1945 zastihl Dušana a Jaroslava v Kobylisích v Klíčanské ulici 25, odkud již několik dní vysílali z vilky Ing. Josefa Rabana. Později německé jednotky dobyly Kobylisy a oba mladí odbojáři nadále odesílali zprávy doslova s esesáky pod okny. Až 8. května se jim podařilo dostat se potají na loďce s vysílačkou přes řeku do Podbaby a pokračovat ve vysílání z povstaleckého území.
Po skončení bojů působil Dušan Mendl ještě krátce s nyní již podporučíkem Klemešem na Hlavním štábu čs. armády v Dejvicích. Každopádně však nestál o žádnou vojenskou ani politickou kariéru, a tak se při první možné příležitosti přihlásil ke studiu na vysoké škole. Po nástupu komunistů k moci, kdy bylo mnoho příslušníků jednotek ZB tvrdě perzekvováno, žil v ústraní, což vedlo i po listopadu 1989 k opomenutí jeho odvahy, vlastenectví a odbojových zásluh. Inženýr Dušan Mendl zemřel v zapomnění 21. srpna 1998. O to více si zaslouží alespoň tuto malou zmínku.