Židenický puč: ohrožení demokracie nebo soukromý pokus o převrat?

Židenický puč: ohrožení demokracie nebo soukromý pokus o převrat?

20. 01. 2014

Historická literatura často připomíná dramatickou noc v druhé polovině ledna roku 1933, během níž došlo k pokusu o fašistický převrat v Československu. Dodnes bývá popisována jako osudový okamžik, kdy bylo demokratické zřízení masarykovské republiky podrobeno stěžejní zkoušce a vítězství totalitní ideologie se mohlo stát skutečností. Odpovídají však podobné názory realitě?

 

V noci z 21. na 22. ledna 1933 se v Svatoplukových kasárnách v Brně skutečně odehrál pokusu o jejich obsazení a zahájení ozbrojeného puče. Jak se ukázalo, za akcí stál bývalý nadporučík československé armády Ladislav Kobsinek, propuštěný ze služby roku 1928.

Kobsinek již v minulosti plánoval provedení převratu a snažil se pro něj získat další muže, ale marně, protože byl považován za psychicky nevyrovnaného. V té době se pohyboval v prostředí členů Národní obce fašistické, krajně pravicové politické strany v čele s penzionovaným generálem Radolou Gajdou.

Kobsinek začal koncem roku 1932 opět plánovat převrat, na jehož počátku mělo být ovládnutí brněnských kasáren pěšího pluku 43 a pěšího pluku 10. Věřil, že se k němu vojáci přidají a rozpoutá se národní revoluce, doufal, že se k němu připojí i ostatní posádky a po pochodu na Prahu dojde ke svržení vlády. Do čela státu pak měl být jako diktátor instalován generál Gajda.

Kobsinek přesvědčil vedoucí několika venkovských organizací v okolí Brna, aby v danou hodinu přivezli členy strany do rokle nedaleko Svatoplukových kasáren, základny pěšího pluku 43. Kasárna pěšího pluku 10 měli přepadnout fašisté z Tišnova, ti se však odmítli podniku účastnit a objekt nenapadli.

Na šedesát fašistů přijelo do Brna dvěma autobusy a až na místě se dozvěděli, že nejedou na schůzi, jak jim bylo řečeno, ale provést převrat. Kobsinek jim s revolverem v ruce pohrozil stanným soudem a vydal rozkaz k útoku na kasárna. Fašisté je měli napadnout z několika stran, podařilo se jim ovládnout strážnici a proniknout do části ubikací.

Vojáci se však postavili na odpor, vyhlásili poplach a do půl hodiny puč zlikvidovali, i s posilou policistů, kteří přispěchali pomoc. Jeden z útočníků byl zastřelen, dva zraněni, ranění utrpěl i jeden z obránců.

Vůdce útočníků Kobsinek uprchl vlakem do Jugoslávie, spolu s osmnáctiletým bratrancem generála Gajdy Duchoslavem Geidlem. Oba byli po několika týdnech vydáni zpět a přepraveni s eskortou do Československa.

Krajský soud v Brně posuzoval vinu účastníků, Kobsinka odsoudil na šest let žaláře, další muže na kratší tresty odnětí svobody. Údajný organizátor generál Gajda byl osvobozen, protože soud došel k závěru, že s nesmyslnou akcí psychicky vyšinutého Kobsinka nemohl mít nic společného. Proti trestům se zvedla vlna odporu levicového tisku i části politické scény, případ pak řešila jako vyšší instance Nejvyšší soud v Praze. Ten tresty v podstatě zdvojnásobil, odsoudil i Gajdu, na šest měsíců.

Gajdovu politickou kariéru však trest neohrozil, jeho strana i později získávala hlasy voličů. Kobsinek a jeho nejbližší pomocníci s vysokými tresty byli předčasně propuštěni v lednu 1939. Kobsinek za války kolaboroval s Němci a po jejim konci byl opět odsouzen na dvanáct let. Po propuštění se vystěhoval do SRN, kde zemřel v polovině 80. let.

Židenický puč byl dříve popisován jako široce založená akce s cílem svrhnout demokratický režim a nastolit fašistickou diktaturu. Archivní prameny však prokazují, že se jednalo o soukromou operaci Ladislava Kobsinka a jeho mužů – námezdních dělníků a řemeslníků z okolních vesnic, na níž Gajda ani vedení Národní obce fašistické nemělo podíl. Operetní puč tak nemohl mít žádnou naději na úspěch.

 Ivo Pejčoch

Aktuálně



„Nestačíme, nemůžeme, jak bychom chtěli.“ Válečné zdravotnictví za první světové války bojovalo s časem, špínou i zoufalstvím

„Nestačíme, nemůžeme, jak bychom chtěli.“ Válečné zdravotnictví za první světové války bojovalo s časem, špínou i zoufalstvím

18. 04. 2025
Nemoci, zoufalství i improvizace. První světová válka obrátila životy vojáků i lékařů…
Před jeepem tu byla fena. Uvezla pět vojáků a poznala bláto i písek

Před jeepem tu byla fena. Uvezla pět vojáků a poznala bláto i písek

17. 04. 2025
Sedmý díl seriálu Poklady z depozitáře webu iDNES.cz se tentokrát věnoval většímu…
Přijďte na konferenci o evropském vystěhovalectví a migraci do Náprstkova muzea. Navazuje na výstavu výstavu o českých krajanech v USA zahájenou minulý týden v Armádním muzeu Žižkov

Přijďte na konferenci o evropském vystěhovalectví a migraci do Náprstkova muzea. Navazuje na výstavu výstavu o českých krajanech v USA zahájenou minulý týden v Armádním muzeu Žižkov

15. 04. 2025
Pohled na problematiku migrace Evropanů z vlastního kontinentu s důrazem na české vystěhovalectví do…
Před 80 lety začal útok s cílem osvobození Brna. Doprovázely jej ztráty obou stranách

Před 80 lety začal útok s cílem osvobození Brna. Doprovázely jej ztráty obou stranách

15. 04. 2025
Brněnská fáze bratislavsko-brněnské operace v dubnu 1945 nebyla úplně jednoduchá. Sovětská vojska…
Navštivte výstavu o Pražském povstání u  cyklostezky vedoucí okolo Armádního muzea Žižkov

Navštivte výstavu o Pražském povstání u cyklostezky vedoucí okolo Armádního muzea Žižkov

11. 04. 2025
Za zeleným plotem zadního traktu Armádního muzea Žižkov, kolem nějž vede hodně…