Těšínky jsou lehké lovecké pušky, nazvané podle města Těšína. Byly vyráběny ve Slezsku, ale i jinde od konce 16. století a po celé 17. století. Mají kolečkový zámek s vnějším mechanismem a bicí pružina není tudíž uložena za zámkovou desku. V době jejich výroby šlo o již zastaralou a u jiných typů palných zbraní opuštěnou formu kolečkového zámku, avšak v tomto případě nutnou vzhledem k lehké štíhlé pažbě se silně sloněným krkem, do níž nebylo možné zámkový mechanismus uložit.
Kromě této varianty kolečkového zámku a vedle typického tvaru pažby jsou těšínky charakteristické i bohatou výzdobou pažby kostěnou intarzií s figurálními a zvířecími motivy. Často je ve výzdobě použita i perleť a mosaz. Hlaveň těšínek má vždy drážkovaný vývrt.
V porovnání s jinými dobovými zbraněmi se těšínky vyznačují malou hmotností, neobvykle malou ráži (6,5 – 9 mm) a jsou považovány za zbraně určené pro lov ptactva. Hlaveň má oktogonální tvar, u ústí je mírně rozšířená, drážkovaná (6 drážek), povrch hněděn. Mosazná muška je posuvná v rybině, hledí trubičkové. Kolečkový zámek (zvaný někdy kurlandský) se nachází vně pažby. Kohout a mosazné krycí plíšky zdobí rytina rostlinného ornamentu. Celopažbená, štíhlá dřevěná pažba, bohatě vykládaná rytou bílou kostí, má silně skloněný krk. Kování je železné, lučík profilovaný s opěrkou pro prsty, nabiják celodřevěný. Objímky jsou vyrobeny z kosti.