Snímek zachycuje výcvik horských dělostřelců ve slovenských Tatrách ve třicátých letech 20. století. Dělostřelci právě odpočívají se svými koňmi, vlekoucími na hřbetě rozložený 7,5cm horský kanón vz. 15.
Československá armáda dostala do vínku velké množství výzbroje a výstroje bývalé rakousko-uherské armády. To se týkalo i dělostřelectva. Vedle jiných vzorů převzalo naše dělostřelectvo i 7,5cm Gebirgskanone M.15 z plzeňské Škodovky, zavedený do výzbroje pod názvem 7,5cm horský kanón vz. 15. Jednalo se o vynikající zbraň, která i přes své malé rozměry měla dobré parametry a ve své době dokázala konkurovat lehkému polnímu dělostřelectvu.
7,5cm horský kanón vz. 15 setrval ve výzbroji naší armády až do okupace v roce 1939. Mimo horské dělostřelectvo bychom ho našli na dělových člunech československého válečného loďstva na Dunaji. V roce 1919 se tato děla zúčastnila v rámci polního dělostřelectva i jako výzbroj obrněných vlaků bojů na Slovensku. V září 1938 7,5cm byly horské kanóny vz. 15 umístěny u dělostřeleckých srubů československého těžkého opevnění.