Partyzánská skupina R-37 Brdy vznikla v září 1944 jako součást domácího odboje. K partyzánské a sabotážní činnosti přikročili brdští odbojáři na začátku roku 1945, kdy pomocí výbušnin a min napadali dopravní komunikace, ponejprve silnice, a poté co navázali kontakt se sovětským výsadkem, zaútočili i na železnici vedoucí do Prahy. Lze předpokládat, že R-37 spolupracovala se sovětskou partyzánskou jednotkou Smrt fašismu zformovanou na začátku dubna 1945, k níž nejspíše náležel i sovětský desant Škval pod velení majora Nikolaje I. Grigorijeva. Jeho primárním úkolem byla údajně likvidace generála Vlasova.
Část partyzánské jednotky pod velením kapitána Olesinského byla vyslána na pomoc pražskému květnovému povstání a k této skupině se připojili i členové R-37. Po přihlášení se ve Štefánikových kasárnách na Smíchově se účastnili bojů především v okolí Braníka a Modřan.
Prapor zachovaný ve sbírce Vojenského historického ústavu Praha se však povstání neúčastnil. Vyroben byl až v roce 1948 a měl být předán bývalým partyzánům, avšak z neznámých důvodů k tomu nikdy nedošlo.
Prapor je připevněn na tmavě mořené žerdi zakončené dřevěnou špicí trojicí červených úvazů. Líc praporu je tvořen motivem stylizovaného partyzána se samopalem PPŠ-41 mezi stromy. Motivy jsou v kombinaci modré, červené a zelené na bílém poli. Nad postavou se táhne červený nápis „BRDY R-37“. Rubovou stranu tvoří červený štít s bílým českým lvem, který má na hrudi štít slovenský. Pod štítem je modře napsáno „ZA SVOBODU“. Zpoza štítu na bílém poli vycházejí žluté paprsky. Rub i líc ohraničuje plamínkový lem a kroucená šňůra v barvách čs. trikolory.