Dne 23. července 1895 se v Čáslavi v úřednické rodině narodil František Moravec, pozdější legionář, přednosta druhého oddělení Hlavního štábu (vojenské zpravodajské služby), generál čs. exilové armády ve Velké Británii během druhé světové války a nakonec i účastník protikomunistického odboje. Této výjimečné vojenské osobnosti našich dějin jsme se na našich stránkách věnovali již mnohokráte, viz např. zde, případně zde, takže jeho biografií se nyní zaobírat nebudeme.
K připomenutí kulatého výročí jeho narození by bylo vhodné prezentovat některou z publikací, které o Františku Moravcovi napsal Jiří Šolc (tituly Ve službách prezidenta a Po boku prezidenta), nebo které napsal on sám, počínaje jeho známými memoáry (titul Špion, jemuž nevěřili – vydaný v letech 1977 a 1987 v exilu a v letech 1990, 2002 a 2014 v ČR, případně v anglické verzi Master of spies roku 1975). My jsme ale vybrali jeho málo známou práci, jež vyšla počátkem roku 1942 v nakladatelství Čechoslovák v Londýně.
Představovaný titul je analýzou německého tažení proti SSSR od jeho počátku až do prvních měsíců roku 1942. Práce zkušeného zpravodajce je v tomto ohledu velmi zajímavá nejen svojí profesionalitou. Za pozornost stojí jeho popis zpravodajského zázemí celé operace Barbarossa, ale i porovnání tohoto tažení s kampaní polskou, francouzskou či balkánskou. V závěru si klade otázku, co se dá z dosavadního německého postupu vydedukovat pro začínající válečný rok 1942. Zohledňuje zde také materiální situaci Němců na příkladu zbrojní výroby v Protektorátu, ale také vnitřní situaci v Německu či boje na Dálném východě.
Publikace vyšla jako 8. svazek Politické knihovny Čechoslováku. Jde o malou knížečku v měkkých deskách vybavenou řadou mapek, které pomáhají čtenáři zorientovat se na válečném poli. Struktura kapitol je přehledná a dobře se v ní orientuje. Na pár desítkách stran přibližuje čtenáři napjatou atmosféru počátku roku 1942, ale i precizní práci našich zpravodajců a samozřejmě v neposlední řadě též mimořádnou osobnost generála Františka Moravce. Knihu jsme v předchozích letech digitalizovali a díky tomu je volně online dostupná na Digitální studovně MO ČR.
MORAVEC, František. Hitlerova ruská výprava: k válečné situaci počátkem roku 1942. Londýn: Čechoslovák, 1942. Dostupné také z: https://digitalnistudovna.army.cz/uuid/uuid:8ed6eda6-0dc3-4f07-b7ba-35931409b0b0